Zbadano, jakie emocje wywołują różne alkohole
Różne alkohole wywołują odmienne reakcje emocjonalne. Z agresją najczęściej kojarzone są alkohole wysokoprocentowe.
Autorzy publikacji z pisma BMJ Open analizowali odpowiedzi udzielone przez ludzi w Global Drug Survey (GDS) - ankiecie w 17 językach (również po polsku), za pomocą której bada się spożywanie alkoholu/zażywanie narkotyków przez dorosłych. Część pytań dotyczy emocji związanych z piciem piwa, alkoholi wysokoprocentowych, a także białego i czerwonego wina w domu i podczas wyjść.
W analizie uwzględniono prawie 30 tys. osób w wieku 18-34 lat z 21 krajów. W ciągu poprzedniego roku piły one wszystkie wyróżnione rodzaje alkoholu i wypełniły wszystkie istotne części ankiety.
Okazało się, że alkohole wysokoprocentowe najrzadziej kojarzono z uczuciem rozluźnienia (20%). Najczęściej emocję tę wywoływały czerwone wino (taką odpowiedź wybrało prawie 53% respondentów) i piwo (50%).
Alkohole wysokoprocentowe wywoływały negatywne emocje częściej niż inne typy alkoholu: z agresją kojarzyło je aż 30% respondentów, w porównaniu do ok. 2,5% w przypadku czerwonego wina.
By obraz wpływu mocnych alkoholi był pełniejszy, trzeba wspomnieć, że wg biorących udział w GDS, częściej niż wino i piwo wywoływały one wrażenie naenergetyzowania i pewności siebie (ok. 59%), a także seksapilu (42,5%).
Najmłodsza grupa wiekowa (18-24-latków) najczęściej kojarzyła picie jakiegokolwiek alkoholu poza domem z uczuciami pewności siebie, seksapilu i naenergetyzowania.
Kobiety częściej kojarzyły z alkoholami wszystkie typy emocji poza agresją. Mężczyźni częściej zestawiali za to wszystkie rodzaje alkoholi z agresją, podobnie zresztą jak osoby pijące dużo.
Ponieważ po alkoholu pijący dużo czuli się naenergetyzowani 5-krotnie częściej niż pijący mało, naukowcy podejrzewają, że sięgają oni po używki, by wywołać pozytywne emocje kojarzące im się z piciem.
Badanie miało charakter obserwacyjny, nie można więc wyciągać wniosków o związkach przyczynowo-skutkowych. Wg naukowców, na emocje wywoływane przez alkohol mogą też wpływać inne czynniki, w tym reklama, miejsce czy sposób spożycia, a także różna zawartość etanolu w poszczególnych napojach.
Jeśli chce się walczyć z nadmiernym spożyciem/uzależnieniem, trzeba zidentyfikować emocje związane z piciem alkoholu. Wtedy bowiem staje się jasne, co wpływa na wybór napoju w różnych grupach populacji.
Komentarze (3)
AlexiaX, 22 listopada 2017, 14:56
Naenergetyzowanie? Ja po alkoholu zawsze zasypiałam. A po piwie i słodkim winie zawsze miałam migrenę. Za to nigdy nie czułam się agresywna ani naenergetyzowana po żadnym alkoholu :/ Piszę w czasie przeszłym, bo nie pijam alkoholu. Nie lubię być śpiąca, wymiotować ani mieć migreny, a nic pozytywnego nie zauważyłam, aby było warto go pić
darekp, 23 listopada 2017, 11:04
Ja po alkoholu czuję główniej, że mózg gorzej działa;) I to wcale nie jest przyjemne uczucie. I co więcej, żona też mi po pewnym czasie zaczęła odradzać, więc to pewnie widać po mnie;)
finger, 23 listopada 2017, 12:49
To zależy od człowieka i jego aktualnej sytuacji (stanu psychicznego), aby alkohol wyzwolił pewne zachowania i uczucia.
Człowieka spokojnego z natury ciężko przekonać do agresji po %.
Znów jakiś narwaniec, gdy w pracy i w domu ma OK i nic go nie wkurzał dziś, to może się on zrelaksować przy literku i iść spać.
Lecz gdy coś mu wczoraj nadepnęło na odcisk, cztery piwka i szuka jakby tu się rozładować.
ww296, 23 listopada 2017, 19:00
Wszystko jest kwestią dawki .
AlexiaX, 23 listopada 2017, 19:06
Na pewno nie w moim przypadku. Mała dawka powoduje lekkie przymulenie plus ew. lekkie wyluzowanie, duża - wymioty i sen Nigdy nie zauważyłam, aby jakakolwiek dawka jakiegokolwiek alkoholu wywoływała we mnie agresję czy zwiększała ilość energii. I wcale nie jestem jakąś specjalnie spokojną osobą.
Natomiast na pewno agresję wywołują we mnie pijani osobnicy