Receptory węchowe wpływają na skurcz miocytów

| Nauki przyrodnicze
adamci, sxc.hu

Naukowcy z Ruhr-Universität Bochum odkryli w oskrzelach 2 receptory węchowe. Gdy je aktywowali, okazało się, że ich funkcja polega na regulowaniu sposobu, w jaki kurczą się mięśnie gładkie dróg oddechowych. Niemcy mają nadzieję, że ich ustalenia pomogą w leczeniu m.in. astmy czy rozedmy.

Dotąd nikt nie przypuszczał, że receptory węchowe występują gdzieś poza jamą nosową. Ludzkie komórki mięśni gładkich wyizolowano ze zdrowej tkanki dróg oddechowych, która otaczała wycięte guzy. Hodowle wystawiono na oddziaływanie szerokiej gamy cząsteczek zapachowych. W ten właśnie sposób zespół Benjamina Kalbego zauważył, że 2 z nich (burgeonal i maślan amylu) prowadzą do aktywacji miocytów.

Ponieważ wiadomo, jakie związki aktywują jakie receptory, naukowcy wiedzieli, w grę wchodzą OR1D2 i OR2AG1. Dalsze badania wykazały, że ich aktywacja uruchamia w miocytach takie same szlaki biochemiczne jak w receptorach węchowych w nosie.

Sprawdzając, jak OR1D2 i OR2AG1 wpływają na kurczenie, akademicy stwierdzili, że stymulacja OR1D2 burgeonalem zwiększała kurczliwość komórek, a aktywacja OR2AG1 maślanem amylu hamowała skurcz komórek wywołany histaminą (maślan podawano przed histaminą). Autorzy publikacji z pisma Frontiers in Physiology uważają zatem, że aktywacja OR1D2 powoduje skurcz oskrzeli, a OR2AG1 zapobiega zamykaniu dróg oddechowych w reakcji na patologiczne bodźce.

Co ważne, pobudzeniu OR1D2 towarzyszy uwalnianie związków prozapalnych: interleukiny-8 (IL-8) i czynnika stymulującego tworzenie kolonii granulocytów i makrofagów (ang. granulocyte-macrophage colony-stimulating factor, GM-CSF).

By dalej zbadać terapeutyczny potencjał receptorów, Kalbe i inni zamierzają pozyskać próbki tkanki od pacjentów z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych. Zostaną one porównane z biopsjami osób zdrowych. Niemcy chcą w ten sposób ocenić wpływ choroby na liczebność OR1D2 i OR2AG1 oraz ich działanie. Kolejną kwestią do wyjaśnienia jest, co normalnie wywołuje ich aktywację: czy to jakieś wdychane związki, czy organizm sam wytwarza cząsteczki sygnałowe.

receptory węchowe oskrzela miocyty mięśnie gładkie OR1D2 OR2AG1 Benjamin Kalbe