Nowy robot do pracy w magazynach

| Technologia
Hitachi

Hitachi opracowała robota przemysłowego, który wykorzystuje dwa ramiona do chwytania przedmiotów. Urządzenie może zastąpić pracowników magazynów w centrach dystrybucyjnych. Robot porusza się na kołach, jest w stanie rozpoznać towary i dostarczyć je do kontenera. Jego ramiona to dwa urządzenia Epso ProSix C4-A901S, które mają sześć stopni swobody. Hitachi wyposażyła je w różne typy manipulatorów, od chwytaków po ssawki. Ramiona zamontowano na poruszających się w górę i w dół platformach, dzięki czemu robot może chwytać przedmioty różnej wielkości i na różnej wysokości.

Cały robot jest dość duży i wygląda nieporęcznie, jednak porusza się szybko i bez zbędnych przestojów. Do pracy wymaga niewielkiej ilości danych przekazywanych bezprzewodowo. Dzięki opracowanej przez nas technologii robot potrafi rozpoznać, gdzie leży dany towar i jeszcze przed dotarciem do odpowiedniej półki zaczyna ustawiać ramiona i platformy tak, by szybko go chwycić - stwierdza rzecznik prasowy Hitachi. Każde z ramion może podnieść przedmiot o wadze do około 1 kilograma, zatem robot znajdzie zastosowanie tam, gdzie konieczne jest przenoszenie wielu lekkich przedmiotów. W najbliższym czasie Hitachi wykorzysta robota we własnych zakładach, a w ciągu najbliższych 5 lat chce go skomercjalizować.

Roboty coraz częściej trafiają do centrów logistycznych. Przykładem mogą być wykorzystywane przez Amazona urządzenia Kiva (YouTube), które transportują towary do miejsc, gdzie są one rozładowywane przez ludzi.

robot Hitachi magazyn