Teleskop Webba powinien wykryć ślady działalności rolniczej na innych planetach
Gdy przed 10 000 lat ludzkość zajęła się rolnictwem, doprowadziło to nie tylko do olbrzymich zmian społecznych czy politycznych. Zajmowanie pod uprawę coraz większych areałów, pojawienie się w końcu rolnictwa na skalę przemysłową doprowadziło też do zmiany składu atmosfery. Jeśli więc istnieją planety, których mieszkańcy również prowadzą rozwiniętą gospodarkę rolną, to ich atmosfery odczuły skutki takiej działalności. Istnieją w nich sygnatury, które powinien zauważyć Teleskop Webba (JWST).
Ziemia pokryta jest olbrzymią mozaiką pól uprawnych, doszło do zmiany sposobu odbijania światła przez szatę roślinną ziemi, a pola uprawne – szczególnie z upraw przemysłowych – emitują do atmosfery różnego typu związki chemiczne. Zdaniem grupy astronomów, zmiany takie muszą być widoczne z przestrzeni kosmicznej. I podobne sygnatury są generowane na wszystkich egzoplanetach, gdzie istnieje rozwinięte rolnictwo. W przyszłych badaniach sygnatur cywilizacji technicznych, warto rozważyć możliwość istnienia sygnatur z „egzofarm”, uważa Jacob Haqq-Misra i jego koledzy Blue Marble Space Institute of Science w Seattle.
Jedną z cech charakterystycznych rolnictwa jest nawożenie pól. Dzięki temu rośliny mają lepszy dostęp do azotu, jednego z podstawowych składowych życia. Podczas produkcji nawozów sztucznych używa się olbrzymich ilości amoniaku. Część z tego amoniaku ucieka do atmosfery. Utrzymuje się w niej jednak zaledwie przed kilka dni. Wykrycie więc amoniaku w atmosferze planety może oznaczać, że jest on tam ciągle dostarczany, a jego źródłem może być rolnictwo.
Jednak sam amoniak to nie wszystko. Wykorzystywanie amoniaku wiąże się też z pojawieniem się tlenku diazotu (N2O), gazu cieplarnianego utrzymującego się w atmosferze przez ponad 100 lat. Jakby jeszcze tego było mało, rolnictwo jest też wielkim źródłem emisji metanu. Zatem astronomowie, którzy za pomocą JWST będą szukali śladów życia pozaziemskiego, mogą rozejrzeć się za sygnaturami wszystkich trzech związków. A zakres swoich badań mogą znacznie zawęzić, gdyż sygnatury świadczące o istnieniu egzofarm mogą pojawić się tylko na planetach, na których przebiega proces fotosyntezy, zatem w atmosferach takich planet powinny być też widoczne sygnatury H2O, O2 i CO2, mówi Haqq-Misra.
Z naszych wyliczeń wynika, że jednoczesne wykrycie NH2 i N2O w atmosferze zawierającej H2O, O2 i CO2 może być sygnaturą istnienia dużego areału uprawnego, stwierdzają autorzy badań. I dodają, że Teleskop Webba powinien być w stanie wykryć amoniak występujący w ilości 5 części na milion w atmosferze planety krążącej wokół pobliskiego czerwonego karła, jeśli znajduje się w niej również sporo wodoru. Obecnie stężenie amoniaku w atmosferze Ziemi wynosi około 10 części na milion.
Komentarze (4)
krzysztof B7QkDkW, 21 kwietnia 2022, 18:45
Kiedy możemy spodziewać się pierwszych danych?
lester, 23 kwietnia 2022, 00:33
Czasem mam wrażenie, że "naukowcy" bardziej poszukują śladów działalności człowieka na obcych planetach, niż obcych cywilizacji. Wciąż aż tak trudno uwolnić się od geo- i antropocentryzmu? Może niech jeszcze poszukają śladów wysypisk śmieci, plastiku i chemtrailsów oraz spalania węgla podłej jakości w piecach typu koza. Ja rozumiem, że od czegoś trzeba zacząć, ale żeby aż tak ciasno myśleć?
thikim, 23 kwietnia 2022, 06:56
No raczej nie powinieneś się dziwić że szuka się śladów dzialalności a nie obcych Obcych szukają całe legiony poszukiwaczy obcych
Łatwiej znaleźć piramidę niż samego Cheopsa.
Ok - rozumiem że Twoje założenie jest takie że to jest myślenie antropocentryczne bo inne cywilizacje mogą krańcowo inaczej wyglądać. Można to sobie rzeczywiście wyobrazić i w pewien sposób takie poszukiwania też są prowadzone.
Niemniej - co jest słuszniejsze żeby robić? Szukać tego co wiadomo że istnieje (bo na Ziemi istnieje) czy szukać czegoś co można sobie wymyślić czyli fantazji.
Spójrz na gwiazdy - nie jest to jakiś ogrom typów gwiazd. Zależnie od linii podziału masz kilka - kilkanaście typów. Wniosek - wszechświat tworzy powtarzalne struktury - ponieważ wszędzie rządzą nim te same prawa fizyki.
Dlatego rozsądnie jest założyć że i w świecie żywym opartym na tych samych prawach chemicznych - obiekty są podobne i dzieła cywilizacji są większe niż sama cywilizacja.
lester, 25 kwietnia 2022, 15:59
@thikim wydało mi się logiczne, że nie piszę o szukaniu obcych jako takich, tylko śladów ich działalności.
rozumieć należy tak:
Nie lubię takiej nadmiarowości.
Wydaje mi się, że to założenie jest zbyt rozsądne i niepotrzebnie zawęża nam pole widzenia, usuwając sprzed oczu mniej oczywiste możliwości. Ale to tylko moje zdanie.