Mikrosiłacz
Zespół badaczy z Uniwersytetu Arizona oraz Uniwersytetu Columbia odkrył cechę, dzięki której powodująca rzeżączkę bakteria zasługuje nie tylko na miano mikroorganizmu szkodliwego dla człowieka, ale też... jednego z największych siłaczy świata, oczywiście w porównaniu do rozmiarów własnego ciała, czyli pojedynczej komórki.
Najważniejszą obserwacją Amerykanów było dostrzeżenie, że wyrastające z powierzchni komórki miniaturowe wypustki, zwane pilami typu IV, mogą łączyć się w wiązki i w ten sposób oddziaływać na znajdujące się w otoczeniu przedmioty ze znacznie zwiększoną siłą. Dotychczas sądzono, że proces chwytania obiektów przez pile i ich przyciągania nie podlega wyraźnej kontroli i że każda z wypustek robi to samodzielnie.
W obserwacjach posłużono się jako modelem bakterią zwaną dwoinką rzeżączki (łac. Neisseria gonorrhoeae). Dzięki badaniom odkryto, że znajdujące się na powierzchni komórki wypustki, przypominające kończyny organizmów wielokomórkowych, są w stanie działać w sposób zorganizowany i w ten sposób zwiększać siłę, z jaką oddziałuje on na elementy otaczającego go środowiska.
Kiedy powstała wiązka pili typu IV kurczy się w sposób zsynchronizowany, jest w stanie - o ile jest przyczepiona do stabilnego podłoża - przesuwać obiekty cięższe nawet do 100 000 razy! To dziesięciokrotnie większa wartość, niż wydawało się do tej pory. Zdaniem jednej z osób uczestniczących w badaniach, Magdaleny \'Maggie\' So, siła ta może sięgać nawet 1 nanoniutona, co jest ogromną wartością w porównaniu do rozmiarów pojedynczej komórki bakteryjnej. Stawia to N. gonorrhoeae w ścisłej czołówce najsilniejszych organizmów świata, a być może nawet na pierszym miejscu tej listy.
W toku badań okazało się, że skurcz pili jest dla dwoinki rzeżączki niezwykle istotny w momencie rozpoczęcia infekcji. Co ciekawe, bakteria ta rozpoczyna atak na komórki ludzkie poprzez... naciąganie jej błony komórkowej. W ten sposób zakłócany jest naturalny przepływ informacji wewnątrz komórki, co wpływa negatywnie na naturalne systemy obrony przed atakiem patogenów.
Aby zmierzyć siłę, z jaką N. gonorrhoeae przyciąga do siebie znajdujące się w pobliżu obiekty, zastosowano nowatorską technikę. Bakterie wysiewa się na powierzchni specjalnie przygotowanej szczotki, a następnie pozwala jej na przyłączenie pili do elastycznych wypustek odstających od podłoża. Kiedy dwoinka zaczyna kurczyć swoje pile, elementy szczotki zostają wygięte w przeciwną stronę, dzięki czemu możliwy jest pomiar siły używanej przez bakterię.
Odkrycie Amerykanów może mieć co najmniej dwa zastosowania. Pierwsze to potencjalna możliwość użycia tego niezwykle sprawnego mechanizmu do konstrukcji układów odpowiedzialnych za ruch w nanomaszynach. Drugie zaś to szansa na wykorzystanie tej wiedzy w leczeniu rzeżączki - być może umiejętność powstrzymania "naciągania błony" atakowanych komórek pozwoli na powstrzymanie infekcji. Aby to jednak potwierdzić, potrzeba będzie z pewnością jeszcze wiele czasu.
Komentarze (12)
waldi888231200, 19 kwietnia 2008, 11:07
Jak w życiu. 8)
Gość macintosh, 19 kwietnia 2008, 11:53
kiedy będziemy produkować organizmy pracujące za ludzi (np na plantacji kakao)?
wystarczyłoby takiemu organizmowi zaimplementować trochę logiki mrówki, zwiększyć rozmiar do rozmiaru człowieka, i nadać trochę członków(+siła bakterii rzeżączki 8) ) - ludzie wsi mogliby z tego żyć(ale pod warunkiem, że to im właśnie by się nakazało - żadnego prawa do dodatkowej pracy - wyjątek to wynalazczość - ja bym tak chciał - prowadziłbym życie postaci godnej "Wehikuł czasu" HG Wellsa)
mikroos, 19 kwietnia 2008, 11:58
Bakterie już teraz odwalają za nas sporo roboty
Kopią uran, miedź, cynk
Oczyszczają ścieki i tereny skażone
Produkują leki
Użyźniają glebę
i tak dalej, i tak dalej
Gość macintosh, 19 kwietnia 2008, 12:04
a rozwiązanie problemu głodu na świecie to nic?
ograniczyłby się terroryzm, ludzie mogliby mieć czas na co chcą i do tego Tworzyć - odwrotnością tworzenia jest obecna sytuacja babrania się z głodem/nędzą/narkotykami/frustracją_przeciętnego_pracownika/przestępczością/maniakami_seksualnymi(np waldi )
waldi888231200, 19 kwietnia 2008, 12:18
Powiedział:
Gość macintosh, 19 kwietnia 2008, 12:30
no ruszcie prądami w Waszych mózgach;
jaki związek ma frustr_przec_prac z robo-organizmami?
jak dla mnie: tutaj akurat obniżyłyby się ceny: tańsze paliwo, żywność, produkcja alkoholu z kukurydzy(droga więc obywatela Indii nie stać - oni tam jedzą 2 kilo ryżu na pół miesiąca), biedny obywatel Indii mógłby się najeść za darmo, może zająć się mało intratną wynalazczością i mamy wymyślanie rzeczy pozornie nieopłacalnych a potrzebnych... a tam, próbowałem zaimprowizować, ale chyba weny nie mam
inhet, 19 kwietnia 2008, 12:49
Ale niby dlaczego akurat dwoinka? Trzeba by bakteriom olimpiadę urządzić, żeby się pokazało, która najbardziej krzepka. I dopiero złotych medalistów zagnać do roboty.
este perfil es muy tonto, 19 kwietnia 2008, 13:10
Zaprawdę powiadam wam:nadejdą czasy gdy człek pracować nie będzie musiał,a każdy będzie miał pod dostatkiem dóbr wszelakich,nawet w najczarniejszej Afryce. Nadejdą czasy gdy człowiek nie będzie najmędrszą ze wszystkich istot. Zaprawdę, o ile tylko energia jądrowa lub inne paskudztwo człeka nie wytępi zanim czasy te nadejdą.
Gość macintosh, 19 kwietnia 2008, 15:17
już wieM! żeby temu zapobiec musimy wyprodukować terminatory a te już sobie poradzą z terrorystami i będzie spokój
mogą pracować na okrągło
inhet, 19 kwietnia 2008, 21:20
Nam zaś zostanie jedynie robić dzieci, a i to pewnie do czasu...
Gość macintosh, 19 kwietnia 2008, 21:43
nie inhet'cie mój miły - my będziemy odkrywcami w utopijnej społeczności pozbawionej negatywnych akcji człowieka względem człowieka, będziemy tworzyć i przekształcać nasze społeczeństwo w ład idealny, a dresom skopiemy dupska
Gość tymeknafali, 25 kwietnia 2008, 00:52
echem, echem... z terrorystami, zboczeńcami, gwałcicielami, mordercami, złodziejami, świrami, chamami, cwaniakami, oszustami... na to potrzeba dużo, dużo czasu.
jestem częścią roju.rój jest najważniejszy.muszę dbać o rój.oddam za niego życie.muszę pracować na rzecz dobra kolektywu.nie liczy się nic więcej.rój.rój.rój.rój.rój.RÓJ!RÓJ!RÓJ!