U niesłyszących siatkówka rozwija się inaczej
Dorosłe osoby, które urodziły się głuche lub straciły słuch w pierwszych latach życia, lepiej widzą, ponieważ ich siatkówka inaczej się rozwija. Dzięki temu są w stanie wychwycić więcej informacji z peryferyjnej części pola widzenia.
Doktorzy Charlotte Codina i David Buckley z Uniwersytetu w Sheffield przeprowadzili badania obrazowe siatkówki (zastosowali optyczną tomografię koherencyjną, OCT) i oceniali wrażliwość peryferyjnego widzenia. Zauważyli, że u osób niesłyszących neurony są inaczej rozłożone w siatkówce, nadając priorytet skroniowemu peryferyjnemu polu widzenia.
Wcześniejsze badania pokazywały, że ludzie niesłyszący mają szersze pole widzenia od słyszących, ale zakładano, że za zjawisko to odpowiadają zmiany w korze wzrokowej. Studium Brytyjczyków tego nie wyklucza, ale wskazuje na dodatkowe zmiany zachodzące na samym początku drogi bodźca wzrokowego - w siatkówce.
Naukowcy odkryli też powiększenie pierścienia nerwowo-siatkówkowego, czyli tkanki zawartej między zewnętrznym brzegiem wnęki tarczy nerwu wzrokowego a zewnętrznym brzegiem tarczy. Sugeruje to, że osoby niesłyszące mają więcej neuronów transmitujących informacje wzrokowe niż słyszący.
Posługując się OCT, naukowcy mogli ocenić głębokość różnych struktur, w tym warstwy włókien nerwowych, oraz rozmiary elementów składowych nerwu wzrokowego. Podczas jednej z wizyt zeskanowano siatkówkę, a na drugiej przeprowadzono pomiary pola widzenia. Zmiany w rozkładzie neuronów na siatkówce były silnie powiązane ze stopniem polepszenia widzenia peryferyjnego.
Wcześniej w ogóle nie przypuszczano, że siatkówka może się do tego stopnia zmienić […] - podsumowuje dr Codina. Specjaliści dodają, że większe peryferyjne pole widzenia oznacza dla niesłyszących sporo korzyści, np. szybsze dostrzeganie zagrożenia na obrzeżach pola widzenia.
Komentarze (3)
whiteresource, 2 czerwca 2011, 15:30
Kolejne ograniczone badania naukowe...
naturalna wydaje sie konkluzja, że podobne zjawiska mogą zajść u dzieci nagminnie słuchających muzyki za posrednictwem izolujacych od dzwiekow otocznia słuchawek. One zapewne też potrzebują lepszego widzenia peryferyjnego... Bardzo sie wiec ciesze, że juz od malego lubilem sluchac przez sluchawki:P teraz mam zaje... wzrok!
Boże ja chyba nie pasuje do tego forum, za dużo tu bzdetów.
cyberant, 3 czerwca 2011, 09:07
"Zauważyli, że u osób niesłyszących neurony są inaczej rozłożone w siatkówce" Ja tam nie lubię się czepiać, ale pierwszy raz słyszę żeby neurony występowały w siatkówce oka? Czopki i pręciki owszem, ale neurony są raczej w mózgu... Chyba że to jakieś inteligentne oczy które same myślą...
whiteresource, 4 czerwca 2011, 14:11
A ja czasami lubię się czepiać, ale tu akurat nie masz racji bo w oku rzeczywiście znajdują się neurony, - Za wiki:
- "(...)Siatkówka składa się z 5 rodzajów neuronów ułożonych w 7 warstwach(...)".
Pozdrawiam i doradzam zachować sceptycyzm, ale racjonalny:)