Słonie leśne są jednymi z najwolniej rozmnażających się ssaków

| Nauki przyrodnicze
Bernard Dupont, CC

Przyrost naturalny słoni afrykańskich leśnych (Loxodonta cyclotis) jest bardzo wolny, co sprawia, że kłusownictwo bardziej im zagraża. Naukowcy stwierdzili, że L. cyclotis zaczynają się rozmnażać w starszym wieku, a młode przychodzą na świat w większych odstępach czasowych niż u słoni afrykańskich (Loxodonta africana).

Nie sądzę, by ktokolwiek z nas zdawał sobie sprawę, jak wrażliwy jest ten gatunek - podkreśla prof. George Wittemyer z Uniwersytetu Stanowego Kolorado. Podstawowa biologia słoni leśnych jest dopasowana do układu, gdzie rosną one wolno i wolno zwiększają swoją liczebność. Presja, jaką na nie wywieramy, by pozyskać kość słoniową, jest zbyt duża, by mogły sobie poradzić.

Ostatnie badania pokazują, że między 2002 a 2013 r. populacja L. cyclotis zmniejszyła się aż o 65%. Ponieważ słonie leśne są jednymi z najwolniej rozmnażających się ssaków, wyrównanie skutków intensywnego kłusownictwa po 2002 r. zajęłoby im co najmniej 90 lat. W ramach pierwszych badań demograficznych tego gatunku naukowcy odkryli, że samice L. cyclotis zaczynają się rozmnażać dopiero po 20. r.ż. i rodzą co 5-6 lat.

Zespół z Wildlife Conservation Society (WCS), Elephant Listening Project (z Laboratorium Ornitologii Uniwersytetu Cornella), Uniwersytetu Stanowego Kolorado i organizacji Save the Elephant analizował dane z ponad 2 dekad (1990-2013), zebrane w lesie Dzanga w Republice Środkowoafrykańskiej.

Andrea Turkalo przyglądała się wizytom słoni w obfitującej w minerały przecince leśnej (bai). W ten sposób naukowcy mogli ustalić, w jakim wieku słonie mają pierwsze młode i jaki czas upływa między porodami.

Słonice z lasu Dzanga rozmnażają się po raz pierwszy po 23. r.ż. [...] Dla odmiany słoń afrykański zaczyna się rozmnażać w wieku 12 lat. Dodatkowo samice L. cyclotis rodzą co 5-6 lat, a L. africana co 3-4 lata.

Autorzy publikacji z Journal of Applied Ecology sądzą, że ma to związek z realiami życia w tropikalnym lesie, gdzie nowe przyrosty pojawiają się niemal wyłącznie w koronach drzew.

Choć myślimy o lasach tropikalnych jak o bardzo produktywnych rejonach, większość produkcji roślinnej ma miejsce wysoko w koronach drzew, czyli tam, gdzie gatunki naziemne nie mogą się dostać. Poza tym roślinność w tropikalnych ekosystemach zawiera związki, które mają zapewniać ochronę przed roślinożercami, w tym słoniami - wyjaśnia Peter Wrege z Elephant Listening Project.

Słonie leśne spełniają krytyczną rolę w swoich ekosystemach. Wiele gatunków drzew polega na nich przy roznoszeniu nasion. Niepowodzenia związane z ochroną L. cyclotis mogą także zaszkodzić lasom Afryki Środkowej, które odgrywają ważną rolę w pochłanianiu CO2.

słoń afrykański leśny przyrost naturalny rozmnażanie poród młode kłusownictwo las Dzanga Andrea Turkalo Peter Wrege