Smartfony bez blokady

| Technologia
Darwin Bell

Amerykańska Izba Reprezentantów jednogłośnie uchwaliła ustawę S517, która pozwala na odblokowywanie smartfonów. Umożłiwi to obywatelom USA na zachowanie telefonu gdy zmieniają sieć telefonii komórkowej. Wcześniej ustawę poparł Senat.

W Izbie Reprezentantów próbowano uchwalić poprawki, zgodnie z którymi prawo do odblokowania miałby tylko właściciel telefonu, zatem firmy handlujące smartfonami nie mogłyby ich masowo odblokowywać. Poprawki jednak nie zyskały poparcia, a to oznacza, że można będzie kupić już odblokowany telefon.

Warto tutaj przypomnieć, że odblokowywanie zabezpieczeń smartfonów było legalne w USA w latach 2006-2012 dzięki decyzji dyrektora Biblioteki Kongresu. Dyrektor ma bowiem prawo określić m.in. technologie, których obejście jest wyłączone spod działania ustawy Digital Millennium Copyright Act. Ustawa ta chroni prawa autorskie, a dyrektor Biblioteki może określać od niej wyjątki. Decyzja taka jest ważna przez 3 lat. W 2012 roku dyrektorowi nie udało się przedłużyć swojej decyzji. Wówczas to obywatele USA wystosowali do Izby Reprezentantów petycję, pod którą podpisało się 114 000 osób. Prawodawcy postąpili zgodnie z wolą wyborców i zezwolili na odblokowywanie smartfonów. Jednak nawet jeśli ustawa S517 nie zostałaby uchwalona, to już wkrótce problem i tak zostałby rozwiązany. Wskutek nacisków ze strony Federalnej Komisji Komunikacji operatorzy sieci komórkowych zgodzili się na odblokowywanie smartfonów i od lutego przyszłego roku będą sami likwidowali blokady na żądanie użytkowników.

smartfon blokada ustawa