Stres wpływa na mikrobiom tak samo, jak "śmieciowe" jedzenie
Stres jest tak samo szkodliwy, jak niezdrowa dieta. Zespół prof. Laury Bridgewater z Brigham Young University odkrył, że gdy samice myszy wystawiano na oddziaływanie stresu, ich mikrobiom zmieniał się podobnie jak u myszy na wysokotłuszczowej diecie.
Stres może szkodzić na wiele sposobów. Nasze badanie wskazuje na pewne novum, bo wiąże go ze specyficznymi zmianami w mikroflorze samic. Czasem myślimy o stresie jak o czysto psychologicznym fenomenie, ale wywołuje on unikatowe zmiany fizyczne.
Bridgewater i współpracownicy z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju zebrali dużą grupę 8-tygodniowych myszy. Połowie samców i połowie samic podawano wysokotłuszczową karmę. Po 16 tygodniach wszystkie myszy wystawiano przez 18 dni na działanie lekkiego stresu.
By ocenić ewentualny wpływ na mikrobiom, przed i po stresie naukowcy ekstrahowali z odchodów zwierząt bakteryjne DNA. Mierzono także lęk (badano, jak często i gdzie myszy się przemieszczają na specjalnej arenie).
Autorzy publikacji ze Scientific Reports natrafili na różnice międzypłciowe. Okazało się, że na wysokotłuszczowej diecie samce przejawiały silniejszy lęk niż samice. Samce z wysokotłuszczowej grupy wykazywały też zmniejszoną aktywność w reakcji na stres. Tylko u samic stres powodował zaś taką zmianę mikrobiomu, jak u zwierząt karmionych wysokotłuszczową paszą.
Choć badania prowadzono wyłącznie na zwierzętach, naukowcy sądzą, że uzyskane wyniki odnoszą się do ludzi. [...] Kobiety częściej chorują na depresję i zaburzenia lękowe, które wiążą się ze stresem. To studium sugeruje, że możliwym źródłem różnic międzypłciowych mogą być różne sposoby reagowania na stres przez mikrobiom.
Komentarze (0)