Tauryna wspomaga leki wywołujące remielinizację

| Medycyna
Patrick Hoesly, CC

Podawanie tauryny, aminokwasu naturalnie wytwarzanego przez ludzki organizm, może zwiększyć skuteczność obecnych terapii stwardnienia rozsianego (SR). Jak podkreślają specjaliści z Instytutu Badawczego Ellen Scripps, tauryna wspomaga remielinizację.

Odkrycie Amerykanów wskazuje na potencjał profilowania metabolomicznego. Za jego pomocą można bowiem identyfikować endogenne metabolity, które, jak tauryna, nadają się np. do zastosowania w terapii.

Jak tłumaczą autorzy publikacji z pisma Nature Chemical Biology, SR to choroba autoimmunologiczna, w przebiegu której dochodzi do zniszczenia osłonek mielinowych aksonów. Bez nich neurony nie mogą się skutecznie komunikować, a u pacjentów pojawiają się objawy, w tym w zaburzenia widzenia czy problemy z chodzeniem.

Choć obecnie nie ma lekarstwa na stwardnienie rozsiane, niektóre leki ograniczają nawroty choroby, wspierając remielinizację. W 2013 r. zespół Luke'a Lairsona wykazał, że zatwierdzona do leczenia parkinsona benzotropina pomaga także osobom z SR. Stymuluje bowiem dojrzewanie komórek prekursorowych do oligodendrocytów, czyli komórek glejowych formujących osłonki mielinowe.

Kolejnym krokiem Lairsona było znalezienie cząsteczek, które zwiększą skuteczność stymulujących remielinizację leków. W tym celu Lairson nawiązał współpracę z Garym Siuzdakiem. Razem panowie chcieli przetestować endogenne metabolity.

Testy wykazały, że choć w pojedynkę tauryna nie oddziałuje na dojrzewanie komórek prekursorowych oligodendrocytów, to sprawdza się ona w połączeniu z benzotropiną lub mikonazolem. Połączenie tauryny z lekami, które wywołują różnicowanie, znacząco wspomaga ten proces. Otrzymuje się więcej mieliny - opowiada Lairson i dodaje, że uzyskane wyniki są ekscytujące, bo wcześniej zademonstrowano, że w pewnych dawkach tauryna jest bezpieczna i zostaje szybko wykorzystana przez mózg. Trzeba [oczywiście] przeprowadzić testy na modelu zwierzęcym (gryzoniach), ale mamy dobry punkt wyjścia - podsumowuje.

stwardnienie rozsiane tauryna benzotropina mikonazol remielinizacja Luke Lairson Gary Siuzdak