Superkomputery zasymulują ludzki mózg

| Technologia
GENCI

IBM i GENCI podpisały umowę, której celem jest stworzenie znacznie bardziej wydajnych superkomputerów niż obecnie. GENCI (Grand Équipement National de Calcul Intensif) to francuska spółka cywilna, której właścicielem są francuskie ministerstwa, agendy rządowe i uczelnie. Zadaniem GENCI jest koordynacja prac krajowych centrów obliczeniowych.

IBM i GENCI będą wspólnie pracowały nad superkomputerami o wydajności liczonej w eksaskali, czyli trylion operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Obecne komputery pracują w petaskali, zatem biliarda operacji na sekundę. Najpotężniejszy współczesny superkomputer, chiński Tianhe-2 osiągnął wydajność niemal 34 PFlops. Maszyny, nad którymi pracują IBM i GENCI mają pracować z prędkością co najmniej 1000 PFlops.

Obie firmy uzgodniły, że ich wstępna współpraca potrwa 18 miesięcy. W tym czasie ma powstać komputer działający w eksaskali (EFlops). Rozwijane będą technologie powstające w ramach IBM-owskiej inicjatywy OpenPOWER. Główny cel współpracy to stworzenie wydajnej maszyny do zastosowań naukowych, zatem nie będzie się ona przekładała zbyt szybko na wydajność zwykłych komputerów. IBM chce m.in. łączyć procesory graficzne Nvidii z procesorami POWER za pomocą Nvidia NVLink.

Osiągnięcie eksaskali w obliczeniach komputerowych może być niezwykle ważnym krokiem w kierunku przyszłości. Uważa się bowiem, że ludzki mózg przetwarza informacje właśnie z szybkością eksaflopsa. Powstanie równie potężnych komputerów pozwoli na symulowanie pracy mózgu człowieka.

superkomputer eksaskala IBM GENCI