Australijczycy pomagają roślinom przetrwać susze

| Nauki przyrodnicze
austrini, CC

Naukowcy z Australian National University znaleźli sposób na wspomożenie roślin w przetrwaniu suszy. Dzięki wykorzystaniu naturalnych mechanizmów roślin niektóre z nich będą mogły przeżyć o 50% dłużej w czasie suszy. Odkrycie prawdopodobnie uda się zastosować do jęczmienia, pszenicy i ryżu, jednych z najważniejszych zbóż uprawianych przez człowieka.

Australijski zespół naukowy odkrył nową molekularną ścieżkę sygnałową, która kontroluje zamykanie porów w liściach roślin w celu zaoszczędzenia wody. Nasze badanie może pomóc w zwiększeniu produktywności rolnictwa nie tylko w Australii, ale również w innych krajach, które cierpią z powodu susz, stwierdził doktor Barry Pogson. Jeśli tylko trochę uda się nam ograniczyć straty spowodowane suszą, będzie miało to olbrzymi wpływ na naszych rolników i gospodarkę, dodał.

Naukowcy odkryli, że chloroplasty, dobrze znane ze względu na ich rolę w fotosyntezie, są kluczowym elementem współdziałającym z hormonami roślinnymi w czasie suszy. Okazało się, że to chloroplasty z komórek otaczających pory w liściach są w stanie wyczuć, że nadeszła susza i mogą aktywować sygnał chemiczny powodujący zamknięcie porów.

Australijczycy przeprowadzili eksperymenty na jęczmieniu i rzodkiewniku. Zwiększając ilość sygnałów z tych chloroplastów zwiększyliśmy odporność roślin na suszę, przedłużając ich życie w niekorzystnych warunkach o około 50 procent, mówi Kai Chan. Wspomniany sygnał można wzmocnić za pomocą odpowiedniego krzyżowania roślin, manipulacji genetycznych lub  metod uprawy.

susza roślina