Przesłali setki terabitów w sekundę

| Technologia
Humuku

Eksperci z holenderskiego Uniwersytetu Technologicznego w Eindhoven (TU/e) oraz Uniwersytetu Centralnej Florydy (CREOL) poinformowali o udanym transferze danych z prędkością 255 Tb/s. To około 20-krotnie większa prędkość niż w najszybszych stosowanych obecnie sieciach komunikacyjnych.

Rosnące zapotrzebowanie na przesył danych powoduje konieczność opracowania nowych metod transmisji. Co prawda już w obecnych światłowodach można przesyłać więcej informacji w jednostce czasu zwiększając moc sygnału. Problem jednak w tym, że prowadzi to do pojawienia się niepożądanych nieliniowych zjawisk fotonicznych, które ograniczają ilość informacji jaką można odebrać.

Naukowcy kierowani przez doktorów Chigo Okonkwo (TU/e) i Rodrigo Amezcuę Correę (CREOL) opracowali nową klasę włókien optycznych, które charakteryzuje większa pojemność transmisji. Nowe włókno składa się z siedmiu różnych rdzeni, którymi może podróżować światło. To tak, jakby w miejsce jednopasmowej drogi zbudować siedmiopasmową autostradę. Dodatkowo ich włóko korzysta z dwóch dodatkowych wymiarów dla transmisji danych. Mamy zatem do czynienia z sytuacją, w której po tych siedmiu pasach autostrady samochody jadą w trzech ułożonych na sobie warstwach.

Nasze włókno ma mniej niż 200 mikrometrów grubości, nie jest zatem znacząco grubsze od standardowych światłowodów. Daje ono nadzieję na osiągnięcie transmisji rzędu petabitów. Takie są założenia programu Horyzont 2020, nakreślonego przez Komisję Europejską. Wyniki naszych badań pokazują, jak ważne są badania nad wysokowydajnymi systemami optycznej transmisji danych prowadzone w Europie, szczególnie przez TU/e, we współpracy z innymi znanymi zespołami z całego świata - mówi doktor Okonkwo.

światłowód transfer danych