Komputer prawie jak 4-latek

| Technologia
brain_blogger, Flickr, CC-BY

ConceptNet 4, system sztucznej inteligencji opracowany na MIT, został poddany standardowemu testowi na inteligencję. Naukowcy z University of Chicago sprawdzili, jak radzi sobie on z testem WPPSI, przeznaczonym do badania dzieci w wieku 2,5 do nieco ponad 7 lat. Test wykazał, że system dorównuje możliwościom intelektualnym 4-letniego dziecka. Jednak uzyskiwał bardzo nierówne wyniki. Jeśli takie wyniki otrzymalibyśmy u dziecka, to byłaby wskazówka, że dzieje się coś złego - mówi profesor Robert Sloan. Uczony poinformował, że ConceptNet 4 bardzo dobrze spisał się w teście słownikowym oraz w teście na rozpoznawanie podobieństw. Słabo poradził sobie jednak z jednym z największych wyzwań stojących przed systemami sztucznej inteligencji. Wypadł znacznie gorzej niż przeciętna w teście zrozumienia. W odpowiedzi na pytanie "dlaczego" - mówi uczony.

Stworzenie programu, który na podstawie prostego odbioru sytuacji jest w stanie wysnuć logiczne wnioski, czyli charakteryzuje się tym, co nazywamy zdrowym rozsądkiem, to jeden z najpoważniejszych problemów. Jak mówi Sloan, trudność w zaimplementowaniu maszynie zdrowego rozsądku polega na tym, że z jednej strony wymaga to wcześniejszego zebrania olbrzymiej liczby faktów z życia, a z drugiej zbioru czegoś, co uczony nazywa "faktami ukrytymi" - informacji tak oczywistych, że nawet nie wiemy, iż je znamy.
Ciągle jeszcze jesteśmy bardzo daleko od opracowania zdroworozsądkowej sztucznej inteligencji, która wykazywałaby zrozumienie otoczenia na poziomie 8-latka - dodaje uczony.

sztuczna inteligencja test inteligencji ConceptNet 4