Szympansy rozwiązują zagadki dla przyjemności

| Nauki przyrodnicze
Steve Snodgrass, CC

Szympansy lubią rozwiązywać zagadki dla samej przyjemności poradzenia sobie z wyzwaniem.

Naukowcy z Londyńskiego Stowarzyszenia Zoologicznego (Zoological Society of London, ZSL) zorganizowali eksperyment z 6 szympansami z Whipsnade Zoo: 2 samicami i 4 samcami (Phil, Grant i Elvis są przyrodnimi braćmi). Z rur ze sklepu żelaznego skręcono labirynt. Należało przeprowadzić przez niego kostkę, która na końcu miała wpaść do specjalnej komory. Zadanie można było wykonać tylko wtedy, gdy za pomocą wpychanych w otwory kijków zmieniało się tor obiektu. Czasem zamiast kostki do rur wkładano orzechy brazylijskie, które wypadały przez otwór zastępujący końcową komorę.

Zauważyliśmy, że małpy były zainteresowane rozwiązaniem zagadki bez względu na to, czy dostawały nagrodę z jedzenia, czy nie. To solidna wskazówka, że odczuwają coś na kształt ludzkiej satysfakcji. W końcu przedstawiciele naszego gatunku zmagają się z łamigłówkami wyłącznie dla dobrego samopoczucia - opowiada Fay Clark.

Zabawa z labiryntem była kwestią wyboru (w ramach codziennych zajęć małpy zajmowały się, czym chciały). Poza tym naukowcy nie pokazywali im, jak korzystać z urządzenia. Zadanie można by porównać do wydłubywania owadów czy miodu z pnia [...]. Jest ono jednak odrobinę trudniejsze, bo kostka nie przykleja się do patyka.

Labirynt to świetna i tania rozrywka dla szympansów z ogrodów zoologicznych. Da się go skomplikować, dokręcając kolejne rury lub wybierając nieprzezroczyste tworzywo (wtedy kostkę/orzech widać wyłącznie przez dziurki).

szympans zagadka labirynt zoo satysfakcja nagroda Fay Clark