Bardzo słaby start Windows RT

| Technologia
YouTube

Jeden z tajwańskich producentów zdradził, że do końca 2012 roku do sprzedaży trafiło około 2 milionów tabletów z Windows RT. Początkowo zakładano, że wyprodukowanych zostanie 4-4,5 miliona takich urządzeń. Co gorsza, zdaniem anonimowego informatora, klientom końcowym sprzedano zaledwie około miliona tabletów z systemem Windows RT.

Zdecydowana większość wyprodukowanych i sprzedanych urządzeń to Surface RT Microsoftu. Niektóre firmy zrezygnowały z planowanej produkcji urządzeń na platformie ARM z systemem Windows po tym, jak Microsoft zaprezentował własny tablet - Surface. Inni, w tym tacy giganci jak Asustek, Samsung, Lenovo i Dell, zaoferowali niewiele modeli. Ostatnio z planów sprzedaży na terenie USA tabletów z Windows RT wycofał się Samsung, który miał być jednym z głównych partnerów Microsoftu na amerykańskim rynku. Firma jako powód swojej decyzji podała niewielkie zainteresowanie tymi urządzeniami.

Klienci niechętnie sięgają po urządzenia z systemem RT, przede wszystkim dlatego, że mają do dyspozycji niewiele oprogramowania, a aplikacje napisane dla Windows nie działają na Windows dla ARM. Drugą przyczyną niepowodzenia jest stosunkowo wysoka cena tabletów z wersją RT. Być może w najbliższym czasie cena takich urządzeń spadnie, gdyż na początku lutego zadebiutuje Surface Pro - tablet z pełnym Windows 8. Prawdopodobnie producenci i sprzedawcy będą woleli handlować tabletami z Windows 8, mogą więc pozbywać się urządzeń z Windows RT.

tablet Windows RT