Delfin znalazł XIX-wieczną torpedę

| Ciekawostki
Mrs. Gemstone, CC

Delfin butlonosy, który przeszedł szkolenie wojskowe z zakresu wyszukiwania min morskich, znalazł w okolicach San Diego 130-letnią torpedę Howell Mark I.

W sumie United States Navy zamówiła 50 torped z bezwładnościowym układem napędowym. Wcześniej wydobyto tylko jeden egzemplarz, chlubę w kolekcji Naval Undersea Museum w Keyport. Drugi okaz znaleziono podczas ćwiczeń z delfinami, przeprowadzanych w marcu przez SSC Pacific.

Delfiny dysponują złożonym naturalnym sonarem [...]. Potrafią wykryć na dnie miny oraz inne potencjalnie niebezpieczne przedmioty [...] - wyjaśnia Braden Duryee.

Ssaki morskie można wytrenować, by najpierw wskazywały opiekunowi, co znalazły (zwierzęciu zadaje się serię prostych pytań), a później oznaczały lokalizację obiektu za pomocą obciążonej cumy. W tym przypadku butlonos zasygnalizował minę. Zespół nurków początkowo myślał, że to część ogonowa miny narzutowej. Jednak już w ciągu kwadransa stało się jasne, że to coś o wiele cenniejszego i starszego. Świadomość, że jesteśmy pierwszymi osobami, które od ponad 125 lat znalazły się w pobliżu i dotykały [torpedy], była naprawdę niesamowita - opowiada Christian Harris.

To pierwsza torpeda [...] podążająca za celem. Wyprodukowano ją, nim zelektryfikowano amerykańskie domy, co oznacza, że mamy do czynienia z cudem ówczesnej techniki. By zapobiec korozji, wojsko trzyma znalezisko w zbiorniku z wodą. Już wkrótce Howell Mark I trafi do Waszyngtonu, a konkretnie do Naval History & Heritage Command.

torpeda Howell Mark I San Diego delfin butlonosy butlonos