Trawa morska magazynuje więcej węgla niż las
Trawy morskie magazynują ponad 2-krotnie więcej węgla niż lasy umiarkowane czy tropikalne o tej samej powierzchni. Przybrzeżne łąki podmorskie gromadzą do 83 tys. ton węgla na kilometr kwadratowy, głównie w glebie pod zbiorowiskiem, podczas gdy w przypadku typowego lasu wartość ta oscyluje wokół 30 tys. t/km2, a węgiel trafia głównie do drewna.
Naukowcy, których artykuł ukazał się w piśmie Nature Geoscience, szacują, że choć łąki traw morskich zajmują mniej niż 0,2% areału światowych oceanów, to przejmują aż 10% węgla trafiającego rocznie do morza. Mimo że trawy morskie pokrywają niewielki procent globalnej powierzchni przybrzeżnej, nasze badania wskazują, że są dynamicznym ekosystemem transformowania węgla - podkreśla James Fourqurean z Florida International University, główny autor międzynarodowego studium.
Trawy morskie przechowują większość węgla (90%) w glebie i rozbudowują swoje magazyny na przestrzeni setek, a nawet tysięcy lat. W rejonie śródziemnomorskim, gdzie znaleziono największe składy, łąki magazynowały węgiel w osadach o wielometrowej głębokości.
Trawy morskie należą do najbardziej zagrożonych ekosystemów. Głównie w wyniku spadku jakości wody i pogłębiania, zniszczono ok. 29% historycznych łąk. W skali planety rokrocznie znika co najmniej 1,5% podmorskich łąk.
Trawy morskie (przedstawiciele rodzin: Posidoniaceae, Zosteraceae, Hydrocharitaceae i Cymodoceaceae) spełniają wiele pożytecznych funkcji, m.in. filtrują osady czy chronią wybrzeża przed powodziami i sztormami. Teraz okazuje się, że są również magazynami węgla.
Ponieważ dotąd oszacowano możliwości słonych mokradeł i namorzynów, ale łąki podmorskie nadal sprawiały trudności, nie można było wdrożyć przygotowanych planów ochrony składów "błękitnego węgla". By uzupełnić tę lukę w wiedzy, Fourqurean i inni postanowili skompilować publikowane i niepublikowane pomiary zawartości węgla organicznego w trawach i glebie pod nimi (w sumie uwzględniono 946 zbiorowisk z całego świata). Naukowcy wyliczyli, że globalnie ekosystemy traw morskich mogą przechowywać nawet 19,9 miliardów ton węgla organicznego. Przy bardziej konserwatywnym podejściu wartość ta wynosi 4,2-8,4 miliardów ton. Biorąc pod uwagę obecne tempo niszczenia traw morskich, rocznie mogłoby się uwalniać do 299 milionów ton węgla.
Komentarze (5)
romero, 23 maja 2012, 13:08
Jestem oldskulowy i wolę "milion ton" czy "miliard ton" zamiast Tg, Pg.
Mariusz Błoński, 23 maja 2012, 16:33
Oldskulowo poprawione. Notka jest teraz wintydż.
romero, 24 maja 2012, 01:39
O dzięki! Przyjemnie się czyta bez przypominania sobie tych przedrostków, wcale nie wintydż tylko wygodnie i elegancko, kazualowo
Jajcenty, 24 maja 2012, 07:45
Coś w tym jest. Pochodzę z czasów gdy węgiel kamienny był jeszcze brunatny a Wicherek podawał ciśnienie w mmHg, Zaraz potem uznano wyższość SI nad innymi systemami i przez szkołę i studia nic tylko SI. Mimo to hektopaskal pozostał jednostką abstrakcyjną. A lekarze w ogóle zignorowali paskala
waldi888231200, 4 czerwca 2012, 02:48
Aby trawa morska była skuteczna potrzebny jest deszcz.