Wyciąg ze szpinaku zwiększa uczucie sytości

| Zdrowie/uroda
vmiramontes, CC

Skoncentrowany ekstrakt z tylakoidów (błon z chloroplastów) szpinaku może zmniejszać głód i hamować zachcianki. Opóźniając trawienie tłuszczów, tylakoidy stymulują uwalnianie hormonów sytości.

Autorzy raportu z Journal of the American College of Nutrition oceniali wpływ pojedynczej dawki skoncentrowanego wyciągu na uczucie sytości, spożycie pokarmów, a także stężenia lipidów i glukozy we krwi (porównań dokonywano do placebo).

W badaniu w układzie naprzemiennym prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby wzięło udział 60 osób (30 kobiet i 30 mężczyzn). Ochotnicy - wszyscy mieli nadwagę albo otyłość - spożywali w losowej kolejności w odstępie co najmniej tygodnia albo ekstrakt, albo placebo.

Przed normalnym śniadaniem ludziom pobierano krew i badano poziom lipidów oraz glukozy. Cztery godziny później aplikowano pojedynczą 5-g dawkę skoncentrowanego ekstraktu z tylakoidów szpinaku i serwowano standardowy lunch. Przed lunchem i w ustalonych odstępach czasu aż do kolacji złożonej z pizzy 4 h później ochotnicy wypełniali wizualną skalę analogową (pizzę można było jeść bez ograniczeń). Dwie godziny po lunchu pobierano 2. próbkę krwi.

W porównaniu do placebo, wyciąg z tylakoidów zmniejszał uczucie głodu. Zjawisko to utrzymywało się ponad 2 godziny. Stwierdzono również wyższy poposiłkowy poziom glukozy w osoczu. W porze kolacji nie występowały różnice w zakresie stężenia lipidów i spożycia kalorii, ale u mężczyzn można było zaobserwować trend w kierunku obniżonej kaloryczności posiłku.

Zmniejszenie głodu i ochoty na słone pokarmy, jakie zaobserwowaliśmy w studium, sprawia, że tylakoidy wydają się szczególnie przydatne dla osób z nadciśnieniem i związanymi problemami z wagą - podkreśla dr Frank L. Greenway.

Warto dodać, że wcześniejsze badanie wykazało, że również pojedyncza dawka ekstraktu ze szpinaku zmniejszała u kobiet ochotę na słodycze.

tylakoidy szpinak ekstrakt wyciąg sytość lipidy glukoza poziom osocze nadwaga otyłość nadciśnienie Frank L. Greenway