Udar postarza mózg o 8 lat

| Psychologia
Sarah.249, CC

Udar postarza mózg o niemal osiem lat. Zarówno u czarnych, jak i białych pacjentów przejście udaru oznaczało, że wynik 27-zadaniowego testu pamięci i prędkości myślenia spadał o tyle, jakby w ciągu nocy postarzeli się oni o 7,9 roku.

W ramach studium naukowcy ze Szkoły Medycznej i Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Michigan oraz VA Center for Clinical Management Research analizowali dane ponad 4900 białych i czarnych osób w wieku powyżej 65 lat.

Akademicy korzystali z dwóch źródeł danych: 1) szczegółowych wywiadów oraz testów pamięciowych i prędkości myślenia z wielu lat ochotników biorących udział w narodowym studium starszych Amerykanów i 2) programu ubezpieczeń społecznych Medicare.

Autorzy publikacji z lipcowego wydania pisma Stroke skupili się na 7,5% czarnych i 6,7% białych ochotników, u których ostatnio nie wystąpiły objawy udaru, a którzy przeszli udokumentowany udar w ciągu 12 lat od pierwszego wywiadu i testu poznawczego w 1998 r.

Mierząc zmiany w wynikach testów przeprowadzonych między 1998 a 2012 r., naukowcy stwierdzili, że w teście po udarze badani radzili sobie znacznie gorzej niż wcześniej.

Mimo że wcześniejsze badania wykazały, że wskaźnik problemów poznawczych u czarnych seniorów jest generalnie 2-krotnie wyższy niż u białych nie-Latynosów, studium zespołu Deborah Levine demonstruje, że to nie udar odpowiada za poznawcze różnice międzyrasowe, które ujawniają się podczas starzenia. Poprzednio uwzględnione rasowe różnice w zakresie statusu socjoekonomicznego, wykształcenia, a także naczyniowych czynników ryzyka, np. cukrzycy, nadciśnienia i palenia, tylko częściowo wyjaśniają zaobserwowane zjawisko.

Levine i inni podkreślają, że czas, przez jaki ktoś się zmaga z naczyniowymi czynnikami ryzyka, jakość wykształcenia oraz czynniki genetyczne i biologiczne mogą odgrywać pewną rolę w rasowych różnicach w zakresie długoterminowych wyników poznawczych.

udar testy poznawcze pamięć prędkość myślenia postrzać Deborah Levine