Ceny układów pamięci wciąż rosną

| Technologia
Samsung

Osoby, które planują zakup układów pamięci, powinny się pospieszyć. Analitycy uważają, że ich ceny będą rosły. W ubiegłym roku ceny układów pamięci zwiększyły się o 26-31 procent i trend ten się utrzyma, gdyż istnieje duży popyt na tego typu układy.

Producenci gadżetów elektronicznych starają się zapewnić sobie nieprzerwane dostawy, dystrybutorzy mówią o opóźnieniach, a jedynymi zadowolonymi są producenci układów pamięci, którzy notują większe zyski. Na koniec czwartego kwartału nasze zapasy kości pamięci, przede wszystkim DRAM, były bardzo małe, szczególnie w porównaniu z wcześniejszym kwartałem. Na bieżąco realizowaliśmy zamówienia - mówi Chun Se-won, wiceprezes Samsung Electronics. Problem dotyczy nie tylko układów DRAM. Analitycy BNP Pariba szacują, że światowe zapasy kości NAND są tak małe, że wystarczyłyby na zaspokojenie mniej niż tygodniowego popytu. Toshiba informuje, że zamówienia przekraczają jej moce produkcyjne, a SK Hynix uważa, że wysoki popyt na NAND utrzyma się do końca roku.

W najlepszej sytuacji wydaje się być Samsung, który mocno inwestował w 3D NAND i teraz zbiera tego owoce. SK Hynix ma około rok opóźnienia w stosunku do Samsunga, a Toshibę dzieli kilka miesięcy od koreańskiego konkurenta.

układ pamięci cena Samsung Toshiba SK Hynix