Dzięki soli bije konkurencję na głowę

| Nauki przyrodnicze
Meneerke bloem (GNU FDL)

Przez posypywanie dróg solą warzucha duńska (Cochlearia danica) została najszybciej rozprzestrzeniającą się rośliną Wielkiej Brytanii. Gdy sól oczyści pobocze z konkurencji, warzucha opanowuje kolejne tereny, posuwając się w głąb lądu.

Posypywanie dróg solą jest kluczem do rozprzestrzeniania się tego gatunku - podkreśla dr Trevor Dines z organizacji Plantlife. Naukowiec wyjaśnia, że chemia procesów życiowych C. danica sprawia, że radzi sobie ona z warunkami zabójczymi dla reszty roślin.

Większość roślin nienawidzi soli [chodzi o zjawisko zwane suszą fizjologiczną; potencjał chemiczny wody staje się mniejszy od potencjału wodnego komórek korzenia, przez co woda zamiast napływać do rośliny, zaczyna z niej uciekać]. Kilka innych gatunków rozprzestrzeniło się z wybrzeża, ale warzucha duńska jest najszybsza.

Dr Dines pomagał w sporządzeniu mapy zmian rozkładu ponad 2400 roślin w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Okazało się, że w ciągu ostatniego półwiecza warzucha duńska opanowała więcej rejonów niż jakakolwiek inna roślina.

warzucha duńska Cochlearia danica drogi sól posypywanie rozprzestrzenianie dr Trevor Dines