Krok bliżej do wyjaśnienia ochronnego wpływu wina na neurony

| Zdrowie/uroda
Kjunstorm, CC

Hiszpańscy naukowcy przybliżyli się nieco do wyjaśnienia, w jaki sposób wino chroni nasze neurony.

Zamiast skupiać się bezpośrednio na winie, badali związki, które pozostają po przejściu wina przez przewód pokarmowy. Wybrali zestaw substancji, opierając się na ich obecności w moczu i kale ludzi spożywających regularnie umiarkowane ilości wina. By ocenić ich neuronalny wpływ, dodali je do hodowli poddawanych stresowi (zwykle prowadzi to do dysfunkcji komórek i śmierci). Warunki takie występują na początkowych etapach niektórych chorób neurodegeneracyjnych.

Okazało się, że wybrane związki zabezpieczały neurony przed obumieraniem w warunkach stresu. Najważniejszym odkryciem było to, że metabolity były aktywne w różnych punktach komórkowej kaskady sygnalizacyjnej, która prowadzi do śmierci. Dla ochronnego wpływu na neurony potrzebna jest więc konkretna kompozycja metabolitów, a ta zależy od składu mikrobiomu.

Indywidualne różnice w mikrobiomie to czynnik, którego nie wolno nie uwzględnić podczas analizowania zdrowotnego wpływu różnych pokarmów - podkreśla dr Adelaida Esteban-Fernández z Instytutu Badania Żywności w Madrycie.

Nie zalecam zastąpienia leków dietą, ale chcę zwiększyć społeczną świadomość, jak dieta pomaga w zapobieganiu chorobom [...]. Łatwo pójść do supermarketu i kupić warzywa i owoce: utrzymanie zbilansowanej diety zależy tylko od danego człowieka.

wino metabolity neurony choroby neurodegeneracyjne mikrobiom Adelaida Esteban-Fernández