Sto lat życia z superwinem

| Medycyna
Mick Stephensonlicencja: GNU FDL

Zespół Yuejina Wanga z Northwest Agricultural and Forestry University w Yangling wyhodował odmianę winogron, które zawierają 6-krotnie więcej rezweratrolu. To jeden ze związków fenolowych czerwonego wina, któremu zawdzięcza ono korzystny wpływ na zdrowie.

Przypomnijmy, że rezweratrol oddala m.in. widmo chorób serca, ponieważ zmniejsza masę zakrzepów oraz świetnie współdziała z innym środkiem o podobnym działaniu: aspiryną. Dzięki rezweratrolowi wolniej się starzejemy, gdyż powstaje mniej reaktywnych wolnych rodników tlenowych.

Naukowcy wyposażyli nową roślinę w gen zapożyczony od dzikiej winorośli chińskiej. Vitus pseudoreticulata zawiera nietypową odmianę genu syntetazy stylbenu (STS), co stymuluje produkcję rezweratrolu. Z owoców superwinorośli będzie wytwarzany alkohol, ale początkowo badaczom przyświecał zupełnie inny cel. Wykorzystując właściwości rezweratrolu, chcieli stworzyć grzyboodporną roślinę (Plant Cell, Tissue and Organ Culture).

W 2004 roku gen syntetazy z winorośli wprowadzano do genomu topoli białej. W ten sposób uzyskano tanie źródło rezweratrolu, ale picie wina jest dla wielu osób o niebo przyjemniejsze od łykania tabletek...

winorośl rezweratrol Yuejin Wang Vitus pseudoreticulata syntetaza stylbenu