Najstarszy instrument strunowy w Europie

| Humanistyka

Podczas wykopalisk w jaskini High Pasture na szkockiej wyspie Skye znaleziono fragmenty najstarszego w Europie instrumentu strunowego. Szacuje się, że mają one co najmniej 2500 lat. Choć drewno zostało spalone i połamane, wycięcia na struny są nadal doskonale widoczne.

Artefakt, który przypomina podstawek (element podtrzymujący struny na pewnej wysokości), był badany przez archeologów muzycznych doktorów Graeme'a Lawsona i Johna Pursera.

Dotąd za najstarsze europejskie instrumenty strunowe (chordofony) uznawano liry wikingów z ok. 600 r. n.e.

W jaskini, która leży w odległości 1 km od miejscowości Torrin, znajduje się ok. 320 m przejść, nic więc dziwnego, że od 1972 r. odkryto tu wiele obiektów związanych z epoką brązu i żelaza.

Leszczynowy podstawek pochodzi najprawdopodobniej z 6-strunowej liry. Do złudzenia przypomina młodsze znaleziska z grobów anglosaskich, np. Sutton Hoo. Warstwa osadów, w której w 2010 r. odkryto nadpaloną część, pochodzi z 450-550 r. p.n.e. Ustalono to za pomocą datowania radiowęglowego.

Znalezisko przesuwa granice historii złożonej muzyki o ponad tysiąc lat [...]. Nie chodzi przy tym wyłącznie o historię muzyki, ale także o pieśni i poezję, ponieważ w takim właśnie kontekście często posługiwano się instrumentami - podkreśla dr Lawson. Najstarsze znane liry pochodzą sprzed ok. 5 tys. lat z terenu dzisiejszego Iraku. Już one były skomplikowanymi i precyzyjnie wykonanymi strukturami. Cóż z tego, skoro tu, w Europie, trudno było odnaleźć ślady choćby rzymskich instrumentów. Może przedstawienia, ale nie fizyczne pozostałości. W takiej sytuacji artefakt z High Pasture wydaje się prawdziwym rarytasem.

wyspa Skye High Pasture jaskinia lira podstawek