Im więcej objawów zespołu stresu pourazowego, tym większe ryzyko cukrzycy

| Psychologia
jnyemb, CC

Kobiety z większą liczbą objawów zespołu stresu pourazowego są bardziej zagrożone cukrzycą typu drugiego (CT2).

Wcześniejsze badania sugerowały, że istnieje korelacja między PTSD a CT2, ale nie było wiadomo, jaki jest kierunek ewentualnej zależności (czy to PTSD zwiększa ryzyko CT2, czy raczej CT2 PTSD) i czy nie jest np. tak, że cukrzyca i zespół stresu pourazowego są powiązane za pośrednictwem czynników trzecich.

By to sprawdzić, zespół Andrei L. Roberts ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda przyjrzał się występowaniu obu jednostek chorobowych w grupie 49.739 kobiet z Nurses' Health Study II. Ich losy śledzono przez 22 lata. W tym okresie u 3091 osób rozwinęła się cukrzyca typu 2. Okazało się, że u pań z objawami PTSD częstość występowania cukrzycy była wyższa niż w przypadku kobiet, które nie przeżyły traumatycznego zdarzenia. W grupie kobiet z 6-7 objawami zespołu stresu pourazowego odnotowywano 4,6 przypadku CT2 na 1000 osobolat, a w grupach z 4-5, 1-3 obawami, przeżytą traumą bez PTSD oraz brakiem urazu występowało, odpowiednio, 3,9, 3,7, 2,8 i 2,1 przypadku CT2 na 1000 osobolat.

Studium pokazało, że stosowanie antydepresantów i związany z PTSD wyższy wskaźnik masy ciała odpowiadały za niemal połowę podwyższonego ryzyka cukrzycy typu 2. u pań z zespołem stresu pourazowego.

Dalsze badania muszą zidentyfikować zmiany biochemiczne i możliwe dodatkowe behawioralne, takie jak zaburzenia snu, które pośredniczą między PTSD a początkiem cukrzycy typu 2. - podsumowują autorzy artykułu z JAMA Psychiatry.

zespół stresu pourazowego cukrzyca typu 2. ryzyko objawy liczba zależność kierunek Andrea L. Roberts