ADHD częstsze wśród wcześniaków

| Nauki przyrodnicze

Zgodnie z wynikami badań, opublikowanymi 5 czerwca bieżącego roku w Archives of Disease in Childhood, niemowlęta z niską wagą urodzeniową (poniżej 2500 g) i wcześniaki do 3 razy częściej niż większe dzieci cierpią z powodu nadaktywności.

Duńczycy zauważyli, że w przypadku dzieci, które przyszły na świat w 34.-36. tygodniu ciąży, występuje o 80% większe ryzyko zaburzeń hiperkinetycznych (ADHD) niż u maluchów urodzonych w terminie.

Dr Karen Linnet z Aarhus University Hospital zauważa, że dzieci urodzone przed czasem blisko terminu, a więc w 37. tygodniu ciąży lub później, lecz z niską wagą urodzeniową znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka weryfikowalnych klinicznie zaburzeń hiperkinetycznych.

Związek pomiędzy skrajnym wcześniactwem a podwyższonym ryzykiem zaburzeń behawioralnych i nadaktywnością jest znany już od jakiegoś czasu. Linnet i jej zespół odkryli natomiast, że opisywane ryzyko nie ogranicza się tylko do "ekstremalnych" wcześniaków.
Naukowcy porównywali 834 dzieci z problemami w zachowaniu z 20.100 zdrowymi dziećmi (wszystkie one urodziły się między 1980 a 1994 rokiem).

Maluchy urodzone w terminie z niską wagą (poniżej 2,5 kg) z większym o 90 proc. prawdopodobieństwem rozwijały objawy ADHD. Prawdopodobieństwo wzrastało wraz ze spadkiem wagi urodzeniowej. W badanej grupie 9:10 dzieci z zaburzeniami hiperkinetycznymi to chłopcy; diagnozę stawiano pomiędzy 2. a 18. rokiem życia.