Dzisiaj nastąpi premiera procesora Woodcrest

| Technologia

Dzisiaj ma nastąpić premiera nowych intelowskich procesorów z rdzeniem Woodcrest. Tym samym rodzina serwerowych Xeonów zostanie powiększona o linię 5100. Rdzeń Woodcrest powstał dzięki nowej mikroarchitekturze o nazwie Core. Ma on pomóc gigantowi w rywalizacji z AMD, który od kilkunastu miesięcy zagarnia kosztem Intela coraz większą część rynku serwerowych CPU. Dotychczas Xeony charakteryzowały się nieproporcjonalnie dużym poborem mocy w porównaniu do wydajności. Woodcrest ma to zmienić.

Intel obiecuje, że Xeony 5100 będą bardziej rozsądnie wykorzystywały energię. Ma się tak stać dzięki równoczesnemu przetwarzaniu przez każdy rdzeń procesora większej liczby instrukcji niż dotychczas. Ponadto pamięć cache drugiego poziomu ma być dynamicznie przydzielana poszczególnym rdzeniom w zależności od potrzeb, co także ma prowadzić do zmniejszenia poboru mocy przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności całego układu.
Najwięksi producenci serwerów, wśród nich Dell, HP i IBM, zapowiedzieli już, że jeszcze dzisiaj w ich ofercie znajdą się maszyny z nowymi procesorami Intela.

Intel wraca do gry – powiedział Gordon Haff, analityk z firmy Illuminata. To ważna chwila dla Intela, gdyż po raz pierwszy od pewnego czasu porównanie specyfikacji technicznej Xeonów pokazuje, że są one konkurencyjne dla Opteronów.

Zdaniem Haffa, pojawienie się nowych Xeonow to dobra wiadomość również dla przedsiębiorstw, bo wróży obniżkę cen procesorów.
Mówi się, że pojawienie się Woodcresta wywoła wojnę cenową pomiędzy Intelem i AMD, gdyż Intel będzie próbował odzyskać utraconą część rynku – dodał Haff.

Przed rokiem AMD twierdziło, że należy do niej 7% rynku procesorów x86. W kwietniu bieżącego roku firma analityczna Mercury Research poinformowała, że procesory AMD stanowią już 22% wszystkich sprzedanych CPU x86.