Okulary przeciwsłoneczne? Tylko z żółtymi szkłami...
Jak dobrze wybrać okulary przeciwsłoneczne? Ważny jest nie tylko fason pasujący do kształtu twarzy, ale również (a właściwie przede wszystkim) rodzaj i zabarwienie szkieł. Badacze z Nowego Jorku doradzają, by zrezygnować z niebieskich soczewek, a zamiast tego zdecydować się na żółte lub bursztynowe.
Żółto i bursztynowo zabarwione szkła filtrują niebieskie światło, redukując jego ilość docierającą do oka — wyjaśnia Reuterowi dr Janet Sparrow, profesor oftalmologii w Centrum Medycznym Columbia University.
Sparrow zajmuje się efektami działania światła niebieskiego jako jedną z przyczyn związanego z wiekiem zaniku plamki żółtej. Badaczka podkreśla, że jest to najczęstsza przyczyna ślepoty u starszych ludzi.
Mamy do czynienia z gromadzeniem się określonych związków chemicznych w niektórych komórkach siatkówki. Związki te są światłoczułe. Niebieskie światło aktywuje je, doprowadzając do utworzenia wolnych rodników.
Światło o długości fali odpowiadającej kolorowi niebieskiemu w największym stopniu pobudza substancje zakumulowane w komórkach siatkówki oraz imituje procesy utleniania. Wszystko to może doprowadzić do powstania uszkodzeń — tłumaczy Sparrow.
Z tego powodu ludzie, bez względu na wiek, powinni unikać okularów przeciwsłonecznych z niebieskimi szkłami. Przepuszczają one niebieskie światło, które, jak już wcześniej ustaliliśmy, nie jest dobre dla naszych oczu. Żółte soczewki filtrują światło o tym zabarwieniu, a tego właśnie chcemy...
Badaczka dodaje, że ciemne szkła też są dobrym wyborem, gdyż obniżają ekspozycję na wszystkie barwy światła [światło o zabarwieniu poszczególnych kolorów tęczy sumuje się i w efekcie daje widziane przez nasze oko światło białe — przyp. red.]. Przypomina również, iż powinniśmy kupować okulary z filtrem UV. Nie wszystkie okulary nie przepuszczają promieni ultrafioletowych, dlatego ważne jest, by kupować te, które przetestowano pod tym kątem. Soczewki z filtrem UV nie mają jakiegoś konkretnego koloru, to po prostu jeden z rodzajów szkieł.
Komentarze (1)
waldi888231200, 13 czerwca 2010, 02:15
Tylko fotochromy polaryzacyjne z filtrem UV (reszta to mity).