Cukrzyca postarza serce o 15 lat
Zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi, bycie diabetykiem oznacza ryzyko zapadnięcia na choroby sercowo-naczyniowe o 15 lat wcześniej niż inni ludzie. Stąd też 40-letnia osoba z cukrzycą ma porównywalne szanse, by przejść zawał serca, jak zdrowy 55-latek.
Gillian Booth z Institute of Clinical Evaluation Sciences w Toronto podkreśla jednak, że nie wszyscy diabetycy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Mężczyźni z cukrzycą przechodzą zazwyczaj z kategorii średniego do wysokiego ryzyka ok. 41. r.ż., a kobiety ok. 48. W tzw. populacji generalnej ma to miejsce mniej więcej 15 lat później.
W raporcie opublikowanym na łamach The Lancet Booth i inni napisali również, że prawdopodobieństwo choroby wieńcowej serca jest u młodych dorosłych z cukrzycą 12-40 razy wyższe niż u ich zdrowych rówieśników.
Na podstawie danych pochodzących od 379 tys. chorych z Ontario i 9 mln spoza tego obszaru naukowcy wyliczyli wiek, w którym cukrzyca stwarza wysokie ryzyko chorób serca. Udało im się to dzięki odnotowaniu przypadków zawałów występujących w obu tych grupach między kwietniem 1994 a marcem 2000 roku. Terapia mająca zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych obejmuje średnio nasilone ćwiczenia i zdrową dietę, leki obniżające poziom cholesterolu we krwi, niskie dawki aspiryny oraz obniżające ciśnienie inhibitory konwertazy angiotensynowej (ACE).
Powinniśmy raczej zindywidualizować leczenie cukrzyków niż traktować ich wszystkich jednakowo — podsumowuje Booth.
Komentarze (0)