Karmienie piersią zapobiega moczeniu nocnemu
Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, dzieci karmione piersią rzadziej moczą się w nocy w późniejszym wieku.
Nauka dysponuje mocnymi dowodami na to, że wiele przypadków moczenia nocnego to skutek opóźnionego rozwoju neurologicznego — piszą naukowcy z Robert Wood Johnson Medical School w Nowym Brunszwiku.
Jest biologiczne prawdopodobieństwo, że karmienie piersią zapobiega moczeniu nocnemu, a my znaleźliśmy istotny statystycznie związek. Jednak nie dysponujemy na tyle silnym dowodami, by jednoznacznie ustalić bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy.
Karmienie piersią przynosi tyle korzyści ze względu na rolę spełnianą przez określone kwasy tłuszczowe, wpływające na rozwój mózgu niemowlęcia — przekonują naukowcy w raporcie opublikowanym na łamach lipcowego wydania Pediatrics.
Studium bazowało na danych uzyskanych od 55 dzieci, które moczyły się w nocy w wieku 5-13 lat i 77 maluchów w tym samym wieku, którym się to nie zdarzało. W pierwszej grupie tylko 45% karmiono piersią, w porównaniu do 81% z drugiej grupy. Badania wykazały ponadto, iż wśród dzieci karmionych mlekiem matki pomieszanym z mieszankami mlecznymi odsetek moczących się brzdąców był podobny do odnotowanego w grupie niemowląt karmionych wyłącznie mlecznymi mieszankami.
Komentarze (1)
Gość mniemanologia, 21 marca 2007, 11:05
Proszę pisać ściśle - czy chodzi o karmienie piersią, czy mlekiem matki.
Jest wiele kobiet, które karmią swoim mlekiem, ale nie piersią, tylko z butelki.