Gdzie wyląduje Philae?
Europejska Agencja Kosmiczna wybrała pięć potencjalnych miejsc lądowania na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko. W połowie listopada na powierzchni komety ma wylądować próbnik Pilae. Zakotwiczy się on za pomocą harpunu i przeprowadzi serię badań naukowych.
Wybór miejsca do lądowania nie jest łatwą sprawą. Musi być ono w miarę płaskie i stabilne, musi doń docierać tyle światła słonecznego, by możliwe było ładowanie baterii Philae, które pozwalają na 64-godzinną pracę na pojedynczym zasileniu. Światła słonecznego nie może być jednak zbyt dużo, by nie doszło do przegrzania próbnika. W końcu musi być to miejsce, w którym istnieje prawdopodobieństwo znalezienia czegoś interesującego.
Jądro komety liczy około 4 kilometrów średnicy. Obiega ona Słońce co 6,5 roku. Obecnie znajduje się w odległości 522 milionów kilometrów od gwiazdy. Do największego zbliżenia dojdzie 13 sierpnia przyszłego roku, gdy kometa oraz towarzysząca jej sonda znajdą się w odległości 185 milionów kilometrów od Słońca. Do jądra komety będzie wówczas docierało ośmiokrotnie więcej światła niż obecnie.
Komentarze (5)
antykwant, 26 sierpnia 2014, 20:08
Ja wiem, że to niezamierzona pomyłka ale zabawnie jest przeczytać, że
Astroboy, 27 sierpnia 2014, 06:10
Chyba nie czuję dowcipu, bo peryhelium dla 67P rzeczywiście znajduje się w tej odległości…
Zapewne nieco mylący może być zapis o zbliżeniu, ale autor z pewnością myślał o największym zbliżeniu komety do tej gwiazdy (może warto: naszej gwiazdy dziennej?), czyli Słońca.
pogo, 27 sierpnia 2014, 08:54
Ja na Wiki znalazłem:
Czyli to raczej powinno być 185 000 000 km. Swoją drogą wydaje mi się dziwnie daleko jak na kometę.
Gdyby to było rzeczywiście 185km, to dawno by kometa zniknęła, bo by już wchodziła w koronę Słońca
EDIT: Na wszelki wypadek zerknąłem jeszcze na angielska Wiki:
Mariusz Błoński, 27 sierpnia 2014, 11:10
To macie już te swoje miliony
Astroboy, 27 sierpnia 2014, 18:24
Pogo, coś nisko musiałaby się zaczynać ta korona. Bo licząc od fotosfery, byłoby to… w fotosferze.