Bezpieczne paliwo rakietowe
NASA i Biuro Badań Naukowych Sił Powietrznych (AFOSR) przeprowadziły udany test niewielkiej rakiety napędzanej bezpiecznym, przyjaznym dla środowiska paliwem. Składało się ono ze sproszkowanego aluminium (AL) i lodu (ICE), stąd jego nazwa - ALICE.
Z farmy doświadczalnej Purdue University wystrzelono 2,5 metrową rakietę, która wzbiła się na wysokość 400 metrów. Udany eksperyment bardzo ucieszył naukowców, gdyż paliwo ALICE może w przyszłości zastąpić niektóre rodzaje ciekłego i stałego paliwa do silników rakietowych. Ponadto po odpowiednim zoptymalizowaniu może ono mieć większą wydajność niż obecnie stosowane paliwa.
Paliwo po połączeniu obu składników ma konsystencję pasty do zębów. Na 24 godziny przed użyciem musi być schłodzone do temperatury -30 stopni Celsjusza.
Komentarze (4)
MrVocabulary (WhizzKid), 24 sierpnia 2009, 23:01
Następny etap - biodegradalne promy kosmiczne
mikroos, 25 sierpnia 2009, 06:20
Przecież już prawie to mają - 2 z 5 używanych dotychczas promów zostały poddane recyklingowi przez spalanie
radar, 25 sierpnia 2009, 08:59
no no, czarny humor.
Ciekawi mnie stosunek obydwu składników, bo wychodzi na to, że wykorzystują też energię... z wody
lucky_one, 25 sierpnia 2009, 12:38
Nie rozumiem co jest ekologicznego w rozsiewaniu glinu po atmosferze? Z tego co wiem aluminium po pierwsze jest drogie (kilkakrotnie droższe od stali), a stosowane do paliwa to już w ogóle pewnie kilka dziewiątek po przecinku musi mieć w czystości, a po drugie, jest trucizną dla wielu organizmów..
Bo oczywiście wydajność to jest inna kwestia. Najekologiczniejszym paliwem byłby wodór i tlen - a energia wydzielana przy ich łączeniu jest przecież bardzo duża.