AMD odpowie na Atoma?
Pojawienie się intelowskiego procesora Atom może pobudzić rozwój rynku miniaturowych notebooków. Redaktorzy serwisu X-bit laboratories dotarli do materiałów, z których wynika, że AMD szykuje konkurencyjny produkt.
Przygotowywany przez AMD procesor przypomina układ Geode NX, który korzystał z rdzenia Athlona. O ile jednak Geode NX to układ generacji K7, to nowy procesor prawdopodobnie będzie korzystał z 64-bitowego rdzenia generacji K8. Nowa kość będzie jednordzeniowym CPU wyposażonym w dwa 64-kilobatowe bloki pamięci podręcznej poziomu pierwszego, 256 kB L2 oraz kontroler pamięci współpracujący z jedną kością DDR2-400 SDRAM DIMM lub SO-DIMM. Procesor wykorzysta też 800-megahercową magistralę HyperTransport, a sam będzie taktowany zegarem o częstotliwości 1 gigaherca. Pobór mocy mierzony wydzielaniem ciepła (TDP) będzie wynosił 8 watów. Wymiary układu to 27x27 milimetrów.
AMD nie jest obecnie w stanie konkurować z intelowskimi procesorami na wyższym segmencie rynku notebooków. Firma próbuje więc zaistnieć na niższym segmencie oraz na rynku mobilnych urządzeń internetowych (MID). Można jednak zauważyć, że proponowany przez AMD procesor ma poważną wadę w porównaniu z Atomem. Jego TDP wynosi aż 8W, podczas gdy TDP Atoma to 2,5 wata. Nawet jeśli dodamy do tego współpracujący z nim chipset i945GSE to otrzymamy w sumie 6,5 wata. Warto tu wspomnieć, że chipset ten zawiera rdzeń graficzny, którego brak proponowanemu przez AMD procesorowi.
Komentarze (6)
mikroos, 20 czerwca 2008, 16:44
Nie chcę być złośliwy, ale tak długo, jak AMD będzie odpowiadać na wynalazki Intela zamiast wprowadzić własne produkty, raczej nie mają wielkiej szansy na sukces.
Gość macintosh, 20 czerwca 2008, 17:02
Racja mikroos, ale jak to możliwe, że to są "odpowiedzi", które pojawiają się "dosyć nagle"?
Szpiegostwo gospodarcze czy spisek? Spisek np. po to, żeby ludzie nie mogli("dać sobie szansy") pomyśleć, że gdzieś tu jest monopol i warto byłoby to zmienić lub chociaż mówić o tym nieprzychylnie.
Nie wiem czy Twoją intencją było sprowokować taką wypowiedz/(odpowiedź ), ale prawdą jest, że o tym(że to "dosyć nagle" się pojawia) pomyślałem dopiero teraz.
mikroos, 20 czerwca 2008, 17:12
Dlaczego nieprzychylnie patrzeć na Intela? Nie wydaje mi się (choć mogę się mylić), żeby powszechne było myślenie o nich jak o złym monopoliście. Wręcz przeciwnie, mają całkiem dobry PR.
A szpiegostwo przemysłowe to przecież rzecz oczywista (choć z drugiej strony wiele "odkryć" z takiego szpiegostwa i tak nie wejdzie w życie ze względu na patenty) Choć z drugiej strony Intel przecież też nie wprowadził produktu z dnia na dzień, tylko długo go zapowiadał. Już dawno były dostępne pierwsze doniesienia o małym procesorze dla jeszcze mniejszych urządzeń, więc AMD prawdopodobnie już wtedy zaczęło swoje prace.
Necrosis, 23 czerwca 2008, 10:30
Drodzy Przedmówcy,
Nie dopatrujcie sie teorii spisku tam gdzie ich nie ma.
To nie żadne szpiegowstwo przemysłowe tylko umowa między tymi dwoma firmami na mocy której co pewien okres czasu (ca 2 lata) następuje podzielenie się technologiami do jakiegoś stopnia. Po co? By AMD miało szanse doganiać Intela.
Działa to od lat i służy tylko temu by na najważniejszym dla Intela rynku amerykańskim nie zostali monopolistami, czego konsekwencją jest wtedy legalna nagonka.
Pozdrawiam,
NN
mikroos, 23 czerwca 2008, 11:31
A ta umowa nie wygasła? O ile pamiętam, ona wygasła i to dość dawno, w czasach wejścia Pentium na rynek.
syzu, 23 czerwca 2008, 23:39
część Twojej pamięci to pewnie google
kurka! niech oni udoskonalą ten algorytm