AMD wynajmuje bank inwestycyjny

| Technologia

Agencja Reutera, powołując się na trzy niezależne źródła twierdzi, że firma AMD wynajęła JPMorgan & Chase Co w roli doradcy, który ma pomóc w określeniu jej strategii na przyszłość. Podobno nie wykluczono nawet sprzedaży AMD.

Źródła twierdzą, że sprzedaż nie jest główną rozważaną opcją, jednak Advanced Micro Devices ma coraz większe problemy na rynku, którego środek ciężkości przesuwa się z komputerów stacjonarnych na urządzenia mobline. Jednym z możliwych rozwiązań, jest np. sprzedaż portfolio patentów. Doniesienia Reutera spowodowały, że cena akcji AMD spadła o 18%, by później wzrosnąć o 5%. Gdy po zamknięciu giełdy przedstawiciele AMD oświadczyli, że obecnie nie ma planów sprzedaży firmy lub znaczącej części jej aktywów, cena akcji ponownie nieco spadła.

Rzecznik prasowy AMD, Drew Prairie, napisał w e-mailu do Reutera: Zarząd i rada nadzorcza AMD uważa, że obecna strategia długoterminowego wzrostu dzięki zróżnicowaniu aktywów technologicznych jest właściwym podejściem, które pozwoli na zapewnienie wzrostu wartości akcji. Prairie nie chciał jednak odpowiedzieć, po co wynajęto JPMorgan. Stwierdził, że AMD nie komentuje swoich związków z bankami inwestycyjnymi.

W bieżącym roku cena akcji AMD obniżyła się już o 60%. Firma zwalnia inżynierów, a analitycy obawiają się, że jej produkty mogą nie znaleźć odpowiedniej liczby nabywców. Od kilkudziesięciu lat głównym rywalem AMD jest znacznie większy Intel, Pomimo konkurencji ze strony giganta mniejsza firma potrafiła zdobyć mocną pozycję na rynku desktopów i serwerów. Jednak w ostatnich latach, podobnie jak Intel, musi zmagać się z licznymi przedsiębiorstwami, które produkują układy mobilne bazujące na technologii licencjonowanej przez ARM. Jednak w przeciwieństwie do Intela AMD dysponuje znacznie mniejszymi zasobami, co wywołuje obawy, że nie będzie w stanie samodzielnie rozwinąć technologii pozwalającej na konkurowanie z producentami układów ARM.

Część inwestorów i analityków uważa, że dobrym wyjściem dla AMD byłoby przejęcie jej przez przedsiębiorstwo chcące pójść w ślady Apple'a i stworzyć ekosystem, w którym będzie kontrolowało sprzęt i oprogramowanie. Takimi przedsiębiorstwami mogłyby być Google, Microsoft czy Facebook. Z kolei Intel lub Samsung mogliby zyskać na przejęciu inżynierów oraz patentów AMD.

Niektórzy nie wykluczają jednak, że AMD pozyska od sektora finansowego środki, które pozwolą firmie na przejęcie innego przedsiębiorstwa lub technologii potrzebnych do odniesienia sukcesu na rynku mobilnym.

Specjalistów najbardziej martwi fakt, że pomimo zapowiadanych zwolnień i zmiany strategii AMD szybko zużywa swoje zapasy gotówki. W trzecim kwartale bieżącego roku jej zapasy skurczyły się o 279 milionów. Obecnie AMD ma do dyspozycji 1,48 miliarda dolarów własnej gotówki.

AMD JPMorgan Chase strategia bank inwestycyjny sprzedaż