AMD zrezygnuje z fabryk
Szef AMD, Dirk Meyer, potwierdził, że jego firma będzie stopniowo rezygnowała z posiadania własnych fabryk. W wywiadzie dla Fortune Mayer nie podał żadnych szczegółów, ale jego słowa świadczą o tym, że przewidywania analityków i krążące pogłoski były prawdziwe.
W segmencie CPU mamy zamiar rezygnować z modelu w którym posiadamy fabryki na rzecz modelu przedsiębiorstwa, które zleca produkcję. W dłuższym okresie uwolni nas to od konieczności wydawania pieniędzy na zakłady produkcyjne - stwierdził Meyer. Na razie nie wiadomo, jak i kiedy cała operacja będzie się odbywała. Ma ona jednak na celu uzdrowienie finansów AMD i odzyskanie zaufania inwestorów.
Przyczyną kłopotów było, według Meyera, kupno ATI Technologies w 2006 roku.
Niestety, w momencie, gdy nasze wyniki zaczęły się pogarszać, kupiliśmy firmę, której również szło coraz gorzej - stwierdził Meyer.
Komentarze (5)
mikroos, 11 września 2008, 14:28
I to jest koncepcja. Jest szansa, że wtedy spadną ceny.
Ja wczoraj wpadłem z solidny szok, bo okazało się, że tajwańska firma produkująca elementy z włókien węglowych dla Scotta (jeden z czołowych producentów rowerów na świecie - nasza Maja Włoszczowska jeździ na ich ramie ) robi te same ramy pod własną marką "Hasa" i sprzedaje je około 5x taniej Outsourcing to dla bardzo wielu firm codzienność.
Mariusz Błoński, 11 września 2008, 15:43
Nie wiem, czy ceny spadną, ale pozbycie się fabryk rzeczywiście powinno AMD pomóc. Wiele firm zleca produkcję układów scalonych. Apple nie ma własnych fabrych, podobnie jak Broadcomm czy Qualcomm. Tak naprawdę własne fabryki są potrzebne tym firmom, które prowadzą poważne badania nad rozwojem technologii. Stąd też Intel czy IBM będą nadal inwestowali w zakłady produkcyjne.
mikroos, 11 września 2008, 16:08
To też nie jest takie oczywiste. Czym innym jest dział R&D, a czym innym dział produkcyjny z przeznaczeniem na rynek. Badania i produkcje prototypów często prowadzi się u siebie, a produkcję masową zleca się dostawcom.
wtorek, 12 września 2008, 07:38
Mysle ze to zle ze sie pozbywaja, przeciez mozna zlecac innym a po cichu robic w swojich czesc , bo za pare lat jak im sie odwidzi i beda chcieli miec swoje fabryki to juz trudniej bedzie znalez wykfalifikowanych pracownikow. Ale rozumiem ze teraz na dana chwile brakuje im mocy produkcyjnej maja za malo fabryk, wiec outsourcing konieczny.
Gość Tomekx2, 12 września 2008, 10:52
To oznacza spadek konkurencji i innowacyjnosci na rynku kart graficznych i procesorow. Firmy NVidia i Intel beda produkowaly w nowszym procesie technologicznym niz ATI/AMD, bo jaka firma zewnetrzna bedzie chciala ryzykowac inwestycje w nowsza technologie tylko na potrzeby ATI/AMD.