Ubuntu w smartfonach i netbookach?
Firma ARM podpisała umowę z Canonical, twórcą Ubuntu. Dzięki współpracy obu przedsiębiorstw popularny opensource'owy system operacyjny ma trafić do netbooków i innych niewielkich urządzeń.
ARM produkuje procesory i inne układy scalone, które możemy spotkać m.in. w licznych modelach smartfonów. Umowa z Canonical daje nadzieję, że Ubuntu znajdzie się w tego typu urządzeniach.
Niewykluczone, iż nastąpi to już w kwietniu przyszłego roku.
Rob Coombs, dyrektor marketingu w ARM wierzy, że urządzenia z Ubuntu zostaną po raz pierwszy zaprezentowane przed czerwcowymi targami Computex.
Netbooki i smartfony z Ubuntu mają korzystać z architektury ARM7, przede wszystkim zaś z procesorów Cortex A8 i A9. Firmie ARM zależy przede wszystkim na rynku netbooków - niewielkich komputerów z wyświetlaczem o przekątnej do 10 cali, które mają służyć przede wszystkim do surfowania po Sieci. Będą one przeznaczone dla osób, które "potrzebują niewielkiego urządzenia z dostępem do Internetu" - mówi Coombs. W takich komputerach miałby znaleźć się cały pakiet opensource'owych programów.
Komentarze (9)
thibris, 17 listopada 2008, 12:35
Ciekawe jak taki netbookowy Ubuntu wypada w porównaniu z windowsem CE. Czy to są ekwiwalentne systemy na tej platformie ? Nie znam się na tej części rynku - stąd też pytanie.
waldi888231200, 17 listopada 2008, 12:42
Panika, to właściwe słowo. Nadchodzi Android.
lililea, 17 listopada 2008, 13:31
Świetnie Mój system operacyjny.
Ciekawe jednak jak zrobią komunikaty o błędach i tego typu rzeczy. W standardowym Ubuntu, nie jest to zbyt czytelne dla przeciętnego nie bardzo zainteresowanego komputerami człowieka który chce sobie po prostu przeglądać sieć.
Grzybu123, 17 listopada 2008, 18:27
Ja myślę, że błędy nie są już tak częste... Ale jednak wydajność Ubuntu w porównaniu do Windowsa Visty jest jednak mniejsza...
Pozdrawiam
lililea, 17 listopada 2008, 19:23
Co prawda nie przeprowadziłam badań, ale na oko się grubo mylisz.
Kain, 17 listopada 2008, 21:17
@Grzybu123
Miałem do czynienia z oboma systemami i Ubuntu wygrywa z Vistą pod względem szybkości (nawet z załączonymi wszystkimi efektami)
thibris, 18 listopada 2008, 09:16
Grzybu123 i Kain - zależy do czego się używa systemu i z jakich aplikacji się korzysta. Pomijam już sprzęt na jakim się ten system uruchamia. Na jednym systemie dajmy na to "Corel" będzie działał szybciej i wydajniej - na innym nie. Na drugim kompresja zipem będzie bardziej wydajna...
Ważne żeby każdy znalazł system który jest dopasowany do jego wymagań względem komputera. Ja od zawsze używam systemów Microsoftu, ale cieszę się że inni mają wybór i są z niego zadowoleni równie mocno jak ja ze swojego systemu.
mikroos, 18 listopada 2008, 09:25
Wow, nareszcie wyważony post na temat Linux/Windows. Szacun
Grzybu123, 18 listopada 2008, 15:57
Mój PC? Laptop z Dual Core 2 2x1,6 ghz, 2gb ram, Radeon x1600 z niezależną pamięcią... System 64 bitowy a jeśli chodzi o system MS to mogę porównywać tylko z 32 bitową Vistą businnes... I naprawdę moim zdaniem jednak Vista wygrywa w działaniu "w systemie" (firefox, edytor tekstu, muzyka w tle) jednakże nie jest to jakaś bardzo mocna różnica - po prostu mam wrażenie, że Ubuntu troszkę się jakby "przycina", nie mówiąc o filmach (niestety)... Jednak i tak się przerzuciłem i jak na razie (co prawda dalej jako eksperyment) jestem dość zadowolony.
Pozdrawiam