Serwery ARM dopiero za kilka lat

| Technologia
ARM

Tudor Brown, prezes firmy ARM postanowił nieco ochłodzić nastroje wśród osób oczekujących na rychłe premiery serwerów z kośćmi ARM. Mocno wierzymy w to, że ta chwila nadejdzie. Ten proces już się rozpoczyna, ale minie kilka lat [zanim serwery ARM będą sprzedawane w znaczącej ilości - red.] - mówił Brown.

Wiele firm, wśród nich Nvidia, Marvell czy Calxeda, pracuje nad serwerami z kośćmi ARM. Tego typu maszyny mogą przydać się wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana największa możliwa moc obliczeniowa. Ich olbrzymią zaletą jest niskie zapotrzebowanie na energię, co w wielu przypadkach przyniesie oznacza duże oszczędności.

ARM rozpoczęło własne badania nad serwerami już w roku 2008 w nadziei, że pewnego dnia będą one stanowiły ważny rynek dla tego typu procesorów. Jednak, by do tego doszło, firma musi zadbać o całe związane z tym otoczenie. Musi upewnić się, że istnieje oprogramowanie serwerowe dla architektury ARM i namówić producentów sprzętu, by tworzyli odpowiednie urządzenia.

Brytyjska firma intensywnie pracuje nad kolejnymi układami. Zapowiada, że kość Cortex A-15 będzie obsługiwała wirtualizację oraz 64-bitowe oprogramowanie. To jednak dopiero początek implementowania podstawowych technologii, które powinny obsługiwać procesory serwerowe.

Dlatego też zdaniem Browna na pojawienie się na rynku większej liczby serwerów ARM trzeba będzie poczekać do roku 2014 lub 2015.

ARM serwer