Harvard traci, polskie uczelnie również

| Ciekawostki
jeco, CC

W ostatnich tygodniach opublikowano dwa najważniejsze światowe zestawienia uczelni wyższych - ARWU i QS World University Rankigs (d. THE-QS). Szerzej o obu rankingach pisaliśmy w ubiegłym roku. Tym razem skupimy się na przeglądzie tegorocznych zestawień.

Największą zmianę przynosi QS, w którym - po raz pierwszy w historii - Uniwersytet Harvarda stracił pozycję lidera. Amerykańska uczelnia od samego początku, czyli od roku 2004, była klasyfikowana na pierwszym miejscu. W tym roku lepszy ukazał się brytyjski Cambridge University.

Z najistotniejszych zmian na liście QS warto też odnotować awans MIT-u z 9. na 5. miejsce, który oddaje coraz lepszą kondycję uczelni technicznych. Warto też zauważyć, że w pierwszej 100 uczelni reprezentowane są obecnie 22 kraje, podczas gdy przed rokiem było ich 19. Tradycyjnie już nie ma wśród nich Polski.

Tegoroczna najlepsza 10 światowych uczelni według QS wygląda następująco:

1. University of Cambridge (UK)
2. Harvard University (USA)
3. Yale University (USA)
4. University College London (UK)
5. Massachusetts Institute of Technology (USA)
6. University of Oxford (UK)
7. Imperial College London (UK)
8. University of Chicago (USA)
9. California Institute of Technology (USA)
10. Princeton University (USA)

 

Ranking ARWU nie przynosi aż takich niespodzianek jak QS. Pierwszych 10 najlepszych uczelni to:

1. Harvard University
2. University of California, Berkeley (USA)
3. Stanford University (USA)
4. Massachusetts Institute of Technology (USA)
5. University of Cambridge
6. California Institute of Technology
7. Princeton University
8. Columbia University (USA)
9. University of Chicago
10. University of Oxford

 

Polskie uczelnie ponownie zajęły odległe miejsca. Według zestawienia QS najlepszą szkołą wyższą w naszym kraju jest Uniwersytet Jagielloński, który zajął 304. miejsce (w ubiegłym roku klasyfikowany był o dwa miejsca wyżej). Kolejny jest Uniwersytet Warszawski, który spadł z 349. pozycji na miejsce 364. Ponadto na pozycji pomiędzy 501 a 550 sklasyfikowano Politechnikę Warszawską, a na miejscach 551-600 - Uniwersytet Łódzki, który w ubiegłym roku w ogóle nie mieścił się w rankingu.

Ranking ARWU nie jest dla nas łaskawszy. Uniwersytet Jagielloński umieszczono w czwartej setce, podobnie zresztą jak Uniwersytet Warszawski. Są to jedyne polskie uczelnie zauważone przez ARWU.

ARWU QS ranking najlepszych uczelni wyższych uniwersytet