ATI sprzedane za 5,4 miliarda USD

| Technologia

Osoby, które brały udział w przygotowywaniu transakcji, poinformowały prasę, że ostatniej nocy AMD zgodziło się kupić ATI za 5,4 miliarda dolarów. Oficjalny komunikat w tej sprawie jest spodziewany dzisiaj.

Producent procesorów zapłaci za firmę wytwarzającą układy graficzne 4,2 miliarda dolarów w gotówce oraz 1,2 miliarda w akcjach. Dzięki tej transakcji portfolio produktów AMD zostanie poszerzone o procesory graficzne i chipsety. Umowa wyrówna szanse AMD w konkurencji z Intelem – mówi Samir Bhavnani, dyrektor firmy analitycznej Current Analysis. Dodatkową korzyścią, jaką odniesie główny konkurent Intela jest fakt, że zaistnieje on dzięki temu na nowych rynkach: telefonów komórkowych i urządzeń mobilnych.

Nie oznacza to jednak, że przed oboma połączonymi firmami rysuje się świetlana przyszłość. Obie notują co prawda dobre wyniki finansowe, jednak sprzedaż komputerów osobistych spada, a jest to widoczne szczególnie w segmencie maszyn najbardziej wydajnych, czyli tam, gdzie istotną rolę odgrywają nowoczesne procesory graficzne.

Mimo możliwych trudności, umowa AMD z ATI będzie miała olbrzymi wpływ na rynek zarówno CPU, jak i GPU.

ATI AMD procesor procesor graficzny CPU GPU