Nowa książka po 34 latach
"Schwytanie Cerbera" to pierwszy od 34 lat nowy kryminał z serii o detektywie Herkulesie Poirot. Choć jego autorka, Agatha Christie, nie żyje od 33 lat, udało się złożyć w spójną całość zapiski z notatników i maszynopisów sprzed 60 lat. Odkryto je w domu letnim królowej kryminału w Greenway w hrabstwie Devon.
Krótka historia została napisana w latach 30. ubiegłego wieku. W kawałkach przeleżała lata w kartonowym pudle. Pisarz John Curran, wielki entuzjasta dzieł Christie, spędził 4 lata na misternym składaniu literackich puzzli. Przełomowego odkrycia dokonał on w listopadzie 2005 r., gdy zaproszono go do zbadania dokumentów Christie.
Historia nosi ten sam tytuł, co inna książka wydana w 1947 r. Jest bardzo nietypowa, bo wbrew zwyczajowi pisarki, stanowi komentarz do aktualnej sytuacji politycznej i dotyczy dyktatora Augusta Hertzleina, czyli niewątpliwie Augusta Hitlera. Co ciekawe, rozwój toczącej się w Genewie akcji wskazuje, że Christie miała nadzieję, że Hitler mógłby się nawrócić na chrześcijaństwo i zacząć głosić filozofię pokoju i miłości. W przededniu wojny w 1939 r. nikt jednak nie chciał ryzykować wydania kryminału traktującego o tak delikatnej kwestii, dlatego gdy Christie zgłosiła się do magazynu Strand ze "Schwytaniem Cerbera", które miało stanowić część serii "Dwanaście prac Herkulesa", spotkała się odmową.
W kryminale pojawia się też aluzja do wybujałego temperamentu seksualnego drugiego męża pisarki, sir Maxa Mallowana (to kolejna nietypowa cecha tego utworu). Był on niski i jako archeolog równie precyzyjny, co Poirot, któremu w "Schwytaniu Cerbera" zamarzyła się kobieta duża i temperamentna.
Na poddaszu domu letniskowego Curran znalazł jeszcze jedno nieopublikowane opowiadanie - "Tajemnicę psiej piłki". Zarówno "Schwytanie Cerbera", jak i historia wspomniana przed chwilą trafiły do najnowszej książki Brytyjczyka "Agatha Christie's Secret Notebooks – Fifty Years of Mysteries in the Making", która pojawi się w księgarniach 3 września.
Komentarze (1)
waldi888231200, 25 sierpnia 2009, 11:53
'' Jest bardzo nietypowa, bo wbrew zwyczajowi pisarki, stanowi komentarz do aktualnej sytuacji politycznej i dotyczy dyktatora Augusta Hertzleina, czyli niewątpliwie Augusta Hitlera. ''.
.Kto jest czytelnikiem Agaty już wie gdzie walnął się autor artykułu.