Rzadkie płaskorzeźby z Camel Site

| Humanistyka
© CNRS/MADAJ, G. Charloux

W prowincji Al-Dżauf na północy Arabii Saudyjskiej archeolodzy odkryli naturalnej wielkości płaskorzeźby dromaderów. Choć ich datowanie jest trudne, przez porównania do Petry specjaliści sądzą, że pochodzą one z pierwszych wieków przed naszą erą lub naszej ery. Porównania stylistyczne wskazują z kolei na unikatową arabską tradycję z prawdopodobnymi wpływami nabatejskimi i partyjskimi.

© Antiquity - CNRS/MADAJ, G. Charloux

Autorzy publikacji z pisma Antiquity podkreślają, że starożytne arabskie reliefy skalne należą do rzadkości, dlatego uważają, że znalezisko rzuca nowe światło na ewolucję sztuki skalnej na Półwyspie Arabskim.

Stanowisko Wielbłądzie (Camel Site) było eksplorowane przez zespół z Francuskiego Centrum Badań Naukowych (CNRS) i Saudyjskiej Komisji Turystyki i Dziedzictwa Narodowego 2-krotnie: w 2016 i 2017 roku.

Wielbłądy i koniowate z Camel Site są rzeczywistej wielkości. Guillaume Charloux z CNRS i inni podkreślają, że reprezentują one 2 rodzaje płaskorzeźb: 1) płaskie (bas-relief), w przypadku których płaskorzeźba wystaje nad powierzchnię mniej niż połową swej wypukłości oraz 2) wypukłe (haut-relief), gdzie płaskorzeźba wystaje nad powierzchnię więcej niż połową swej grubości.

Rzeźby wykonano na 3 ostrogach skalnych. Erozja częściowo uszkodziła niektóre z nich. Podobnie zresztą jak ewentualne ślady pozostawione przez narzędzia.

Francusko-saudyjska ekipa podkreśla, że zwierzęta przedstawiono bez uprzęży w naturalnych warunkach. Wg archeologów, pojawia się też niespotykana scena, w której dromader natyka się na osła, zwierzę rzadko reprezentowane w sztuce naskalnej.

Lokalizacja na pustyni, w dodatku w pobliżu tras karawan, sprawiała, że Camel Site nie było dobrym miejscem pod stałą osadę, nadawało się jednak na odpoczynek lub na stanowisko kultu.

Al-Dżauf Arabia Saudyjska płaskorzeźby dromadery wielbłądy koniowate Guillaume Charloux