Ulubione miejsce budowniczych megalitów

| Humanistyka
Olof S (Olof Senestam), CC

W odległości 40 m od Ales stenar, kamiennego kompleksu pod Ystad w Szwecji, który nie bez powodu bywa nazywany szwedzkim Stonehenge, znaleziono grobowiec sprzed 5,5 tys. lat. Do odkrycia doszło w wyniku prac geofizycznych, prowadzonych w tym rejonie od 2006 r.

Annika Knarrström, Swedish National Heritage Board Annika Knarrström, Swedish National Heritage Board

Jako że archeologów ze Szwedzkiego Narodowego Instytutu Dziedzictwa zainteresowała okrągła struktura o średnicy ok. 50 m z prostokątnym obiektem w środku, wykopano rów sondażowy. Trudno było wykazać istnienie zewnętrznego kręgu, ale znaleźliśmy niewyraźne ślady, prawdopodobnie odciski mniejszych kamieni - opowiada Bengt Söderberg.

Wewnątrz natrafiono na kilka elementów wskazujących na obecność dolmenu - prehistorycznej budowli megalitycznej o charakterze grobowca - odciski pozostawione przez duże kamienie centralnej komory, wokół których ułożono sporej wielkości głazy i wianuszek mniejszych kamieni. Annika Knarrström przypuszcza, że to grobowiec lokalnego magnata.

Wg szacunków ekipy, dolmen miał prawie 20 m długości i 8 szerokości. Usytuowano go na osi północ-południe. Na stanowisku znaleziono również brzeszczot, skrobak oraz płatki krzemienia.

Naukowcy spierają się o wiek Ales stenar. Niektórzy twierdzą, że powstał 2,5 tys. lat temu, jednak większość akademików uważa, że raczej 1400 lat temu, pod koniec nordyckiej epoki żelaza. Nasze ustalenia potwierdzają, że kamienne budowle stały tu na długo przed powstaniem Ales stenar. Pracując nad kompleksem, budowniczowie sięgali prawdopodobnie zarówno po starsze kamienie, jak i te z dolmenu.

Ales stenar dolmen grobowiec megalit Szwecja Ystad Bengt Söderberg Annika Knarrström