FBI aresztowało inżyniera Microsoftu

| Ciekawostki
mskogly

W Seattle FBI aresztowało Aleksa Kibkalo, byłego inżyniera Microsoftu. Jak donosi Seattle Post Intelligencer, Kibkalo pracował w koncernie Gatesa przez siedem lat. W tym czasie miał wykraść tajemnice handlowe firmy, przechwalał się kradzieżą plików Windows 7 oraz wewnętrznego systemu chroniącego oprogramowanie przed piractwem. Jest również podejrzewany o to, że w połowie 2012 roku przekazał jednemu z francuskich blogerów kod Windows 8.

Agent specjalny, który oskarża Kibkalo poinformował sąd, że Microsoft wpadł na trop podejrzanego w czerwcu ubiegłego roku, po prowadzonym przez niemal rok śledztwie. Podejrzany przyznał się podobno do przekazania kodu Windows 8 blogerowi, którego poznał na online'owym forum. Ukradł też „Activation Server Software Development Kit”, antypiracki wewnętrzny system Microsoftu. Podczas przesłuchania przyznał, że może to pomóc crackerom dokonującym inżynierii wstecznej oprogramowania. Koncern, podczas prowadzonego przez siebie śledztwa dowiedział się, że inżynier nie tylko przesłał ten system nieujawnionemu z nazwiska Francuzowi, ale zachęcał go, by dzielił się nim z ludźmi, którzy łamią zabezpieczenia.

Z rozmów zarejestrowanych przez FBI wynika, że podejrzany świetnie zdawał sobie sprawę z faktu, że jego działania są nielegalne. Podczas jednej z nich Kibkalo mówi Francuzowi, że ma zamiar przesłać mu oprogramowanie biznesowe. Bloger pyta go, czy na pewno chce to zrobić oraz dodaje, że jest to nielegalne. Kibkalo odpowiada: „Wiem :)”.

Kibkalo to Rosjanin, który pracował w rosyjskim i libańskim oddziale firmy.

Alex Kibkalo Microsoft FBI aresztowanie