Odkryto planetę w Alfa Centauri

| Astronomia/fizyka
European Southern Observatory

Europejscy astronomowie odkryli planetę w systemie Alfa Centauri. To najbliższy pozasłoneczny system planetarny. Znaleziona planeta, mniej więcej masy Ziemi, jest jednocześnie najlżejszą znaną nam egzoplanetą krążącą wokół gwiazdy przypominającej Słońce.

System Alfa Centauri składa się z trzech gwiazd. Dwie z nich - Alfa Centauri A i B - to okrążające się w bliskiej odległości gwiazdy wielkości Słońca. Z systemem powiązana jest też grawitacyjnie bardziej odległa Proxima Centauri, czerwony karzeł znajdujący się w odległości 0,237 ± 0,011 lat świetlnych od Alfa Centauri. Sama Alfa Centauri znajduje się w odległości 4,24 lat świetlnych od Ziemi.

Xavier Dumusque, pracujący w obserwatorium w Genewie oraz w Centrum Astrofizycznym na Uniwersytecie w Porto, mówi, że badania prowadzone przez instrument HARPS, który znajduje się w obserwatorium La Silla w Chile, trwały przez cztery lata. W ich trakcie odkryto słaby, ale stały sygnał, świadczący o obecności planety, która co 3,2 dnia okrąża Alfa Centauri B. Obecność planety powoduje, że sama gwiazda porusza się w przód i w tył z prędkością 1,8 kilometra na godzinę.

Pierwsze planety poza Układem Słonecznym odkrył w 1992 roku profesor Aleksander Wolszczan. Obecnie znanych jest niemal 800 takich planet, a ponad 2000 czeka na potwierdzenie.

Nowo odkryta planeta okrąża Alfa Centauri B w odległości zaledwie 6 milionów kilometrów. Odległość Ziemi od Słońca do 150 milionów kilometrów.

To pierwsza planeta o masie podobnej do masy Ziemi, która została znaleziona w pobliżu giwazdy podobnej do Słońca. Jej orbita przebiega bardzo blisko gwiazdy i musi być tam zbyt gorąco, by mogło istnieć życie w znanej nam formie. Ale równie dobrze może to być jedna z wielu planet. Inne wyniki uzyskane za pomocą HARPS oraz odkrycia dokonane przy użyciu Keplera wskazują, że większość planet o małej masie jest znajdowanych właśnie w tego typu systemach - stwierdził Stephane Udry z obserwatorium w Genewie.

Alfa Centauri planeta Słońce Ziemia Proxima Centauri