Amazon zadziwia wynikami

| Technologia
Amazon

Amazon opublikował swoje kwartalne wyniki finansowe i całkowicie zaskoczył inwestorów. Analitycy przewidywali bowiem, że koncern poniesie stratę, tymczasem poinformowano o osiągnięciu zysku netto w wysokości 92 milionów dolarów. W analogicznym kwartale ubiegłego roku firma informowała o stracie 126 milionów USD. Po ogłoszeniu wyników akcje Amazona zdrożały o 15%.

W kwartale zakończonym w czerwcu przychody firmy zwiększyły się o 20% w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniosły 23 miliardy USD. Amazon poinformował też o wprowadzeniu 350 nowych funkcji w swojej chmurze Amazon Web Services.

Wpływy z Amazon Web Services wzrosły o 81% do kwoty 1,8 miliarda USD. Zanotowano też szybki wzrost zysków. Wyniosły one 391 milionów dolarów, podczas gdy jeszcze kwartał wcześniej było to 265 milionów. Rok do roku zyski z AWS zwiększyły się aż o 400%. Wiele wskazuje też na to, że Bezos już w bieżącym roku spełni swoją obietnicę i przychody z chmury będą wynosiły 5 miliardów dolarów rocznie. Do połowy bieżącego roku przychody z AWS wyniosły już 3,38 miliarda dolarów.

Szef Amazona, Jeff Bezos, odniósł się też do zastrzeżeń swoich klientów i obrońców środowiska, którzy chcą, by do roku 2020 firma zasilała swoje centra bazodanowe wyłącznie energią odnawialną. Bezos zapowiedział, że w 2016 roku ponad 40% zużywanej przez Amazona energii będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych. W tym celu przedsiębiorstwo podpisało umowy, w ramach których w USA powstaną instalacje generujące rocznie 170 GWh energii słonecznej i 670 GWh energii wiatrowej.

Amazon wyniki finansowe