Katastrofalne susze zagrażają Amazonii
W ciągu ostatnich pięciu lat Amazonia doświadczyła dwóch susz "stulecia". Ta z 2010 roku była nawet gorsza od suszy z roku 2005. Zdaniem brazylijsko-brytyjskiego zespołu naukowców, jeśli tego typu zjawiska będą się powtarzały, Amazonia utraci zdolność do wchłaniania dwutlenku węgla.
Wystąpienie dwóch tak poważnych zjawisk w tak krótkim czasie to coś niezwykłego. Niestety, jest to zgodne z tymi modelami klimatycznymi, które kreślą czarny scenariusz dla Amazonii - mówi doktor Simon Lewis z University of Leeds.
W normalnych warunkach lasy Amazonii pochłaniają rocznie około 1,5 miliarda ton dwutlenku węgla. Gdy w 2005 roku doszło do katastrofalnej suszy, wiele drzew uschło i zamiast wchłaniać, zaczęły one wydzielać CO2. Specjaliści szacują, że do atmosfery przedostanie się około 5 miliardów ton dwutlenku węgla. To mniej więcej tyle ile wynosi roczna emisja USA. A susza z 2010 roku mogła być jeszcze poważniejsza. To oznacza, że w najbliższych latach zdolność oczyszczania atmosfery przez lasy Amazonii się zmniejszy, a w powietrze trafi więcej CO2 z usychających drzew.
Komentarze (1)
Piotrek, 7 lutego 2011, 11:58
Nic tylko czekać na ekoterrorystów, którzy się odezwą w obronie lasów Amazonii. Nie byłoby nic w tym dziwnego i złego zakrawającego o hipokryzję, gdyby nie fakt iż światowy przemysł jest oparty na walących się filarach. Wprowadza się na rynek przysłowiowe 1000 modeli jednego artykułu, który ma za zadanie przysłużyć się konsumentowi określoną ilość czasu, po upływie którego nadaje się do wyrzucenia. Potem aby uspokoić tłum i pokazać, że nie marnuje się nic, śmieci idą do ponownego przerobu. Od tego powinniśmy zacząć, poprawienia jakości produktów i wyeliminowania systemu autodestrukcji. Niby to XXI wiek, nanotechnologia a produkty codziennego użytku sprzed kilkudziesięciu lat są nie do zdarcia w porównaniu z dzisiejszym szajsem.
Niestety światowa gospodarka za daleko zaszła w stronę kapitalizmu i maksymalizacji zysków właśnie przez wyżej wspomniane wypuszczanie na rynek mało trwałych towarów.