Kolejna zagadka Ameryki: ślady migracji z Australazji odkryto nie tyko w Amazonii, ale również poza nią
W 2015 roku u mieszkańców Amazonii znaleziono ślad genetyczny świadczący o ich kontaktach z ludnością zamieszkującą Australazję. Od tamtego czasu pojawiło się wiele hipotez próbujących wyjaśnić istnienie tego śladu. Tym bardziej, że nie zauważono go u wczesnych mieszkańców Ameryki Północnej. Teraz okazuje się, że wspomniany ślad genetyczny jest bardziej rozpowszechniony, niż się wydawało.
Obecnie uznaje się, że Ameryki zostały zasiedlone przez ludzi, którzy przybyli z Azji przez Alaskę i powędrowali na południe, rozprzestrzeniając się po obu kontynentach. Tymczasem naukowcy z brazylijskich Universidade de São Paulo i Universidade Federal do Rio Grande do Sul oraz hiszpańskiego Universitat Pompeu Fabra informują na łamach PNAS, że australazjatycki ślad genetyczny odkryli też u ludów mieszkających poza Amazonią.
Po przeanalizowaniu próbek krwi od 383 osób i sprawdzeniu 438 443 znaczników okazało się, że wspomniany ślad – marker Y (Ypikuera) – występuje u ludzi zamieszkujących wyżynę w centrum Brazylii, zachodnią część tego kraju oraz u ludu Chotuna z Peru.
Zdaniem naukowców świadczy to nie tylko o napływie ludności z Australazji, ale o istnieniu dwóch fal takiej migracji. To zaś każe się zastanowić, nad tym, w jaki sposób ludzie ci trafili do Ameryki Południowej oraz dlaczego sygnału świadczącego o ich obecności nie stwierdzono w Ameryce Północnej. Niektórzy sugerują, że populacja z markerem Y mogła wyginąć po przybyciu Europejczyków na kontynent północnoamerykański. Inni zaś uważają, że dokładniejsze badania genomu rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej wykaże obecność markera Y również i tam.
Jeśli jednak uznamy, że ślad ten nie występuje i nigdy nie występował w Ameryce Północnej, będziemy musieli rozważyć możliwość, iż ludzie z Australazji dotarli do Ameryki Południowej drogą morską, pokonując tysiące kilometrów otwartego oceanu.
Hipoteza taka wydaje się szczególnie uprawniona w świetle najnowszych badań. Brazylijsko-hiszpański zespół informuje bowiem, że marker Y pojawił się w Ameryce Południowej najpierw na wybrzeżu Pacyfiku, dlatego też brakuje go w Ameryce Środkowej i Północnej.
Komentarze (2)
Robin_Otzi, 31 marca 2021, 13:42
Nareszcie ktoś poruszył ten temat! Już ponad 20 lat temu oglądałem program (w jakiejś angielskojęzycznej tv) program o dowodach na istnienie ludzi w Ameryce południowej przed przybyciem ludności z północy. Wzmianki o pemionach znacznie odbiegających wyglądem od "indian". O znacznie jaśniejszej skórze i wyglądzie bardziej jak ludy Oceanii czy Ainu. Znaleziono również kamienne posągi na brzegu oceanu bardzo podobne do maoryskich. Powinni zrobić szersze badania genetyczne i sprawdzić lokalne legendy...
venator, 2 kwietnia 2021, 03:40
Zostawmy te "maoryskie rzeźby". Ale część badaczy uważa, że w przypadku pierwotnych mieszkańców Patagonii i Ziemi Ognistej:
https://en.wikipedia.org/wiki/Fuegians#Possible_Australian.2FMelanesian_origin
https://web.archive.org/web/20130402212030/http://andaman.org/BOOK/chapter54/Ch54-intro/text54intro.htm
Byliby potomkami Australoidów. Opis wyglądu tych ludzi dokonany min. przez kapitana Parkera Kinga zawarty w „Podróżach geodezyjnych HMS Adventure and Beagle” (1839r.) oraz kilku innych relacjach, sugerują duże podobienstwo do Aborygenów. Na poczatu XXI w. został jeden przedstawiciel tego niegdyś najliczniejszego plemiona Indian Ziemi Ognistej:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaganie
Tylko jak tam dotarli z rejonu Australii?
Patrząc na rozkład prądów oceanicznych to pada na prąd południowopacyficzny. Tysiące kilometrów bez lądów, przez oceaniczny biegun niedostępności, będący największą oceaniczną pustynią świata. Na w/w zalinkowanej stronie pada sugestia, mało prawdopodobna możliwość, o postojach na Antarktydzie - ale tu znów ryczące czterdziestki, wyjące piećdziesiątki i takie tam atrakcje z tytułu jak przeżyje to się w najbliższym porcie tak napier.....e.
Wymagałoby to zaawansowanej nawigacji, porządnych statków, zapasów i ....celu? Co by ich tam pchnęło - desperacja, ciekawosć, przypadek?