Zdjęcie powoduje... awarię smartfonów z Androidem 10
Użytkownicy telefonów z systemem Android – przede wszystkim posiadacze urządzeń Samsunga oraz Google Pixel – nie powinni ustawiać obrazka dołączonego do tej informacji jako tapety. Okazuje się, że zdjęcie to powoduje, że telefony z Androidem, po ustawieniu takiej tapety, albo się zawieszają, albo bez końca wykonują ostatnie działanie. Problem rozwiązać można przez reset do ustawień fabrycznych.
Ostrzeżenie przed powyższym zdjęciem ukazało się w czasie weekendu. Co interesujące, można je bezpiecznie przeglądać, ale nie należy ustawiać go jako tapety.
Nic nie wskazuje na to, by było to czyjeś celowe działanie. Problem wynika ze sposobu zarządzania przestrzenią kolorów przez Androida 10. System prawidłowo obsługuje sRGB, jednak do awarii dochodzi, gdy nie jest w stanie przekonwertować Adobe RGB. Eksperci ostrzegają, że problem pojawia się w smartfonach Google'a, Samsunga, OnePlus i Nokii z systemem Android 10. Natomiast na modelu Pixel 4 XL z Androidem 11 obrazek można bez najmniejszego problemu użyć w roli tapety.
Format sRGB jest standardowym profilem kolorów używanym w większości programów. Jednak Adobe RGB, przygotowany na potrzeby Photoshopa, umożliwia uzyskanie lepszej jakości wydruków. Przestrzeń kolorów obu formatów w dużej mierze się pokrywa, ale nie jest identyczna. Adobe RGB pozwala na wyświetlenie jaśniejszych i ciemniejszych tonów każdego koloru, niż pozwala na to sRGB. Czasem, jak widać, Android może mieć problemy z konwersją kolorów.
Błąd przypomina nieco sytuację, z jaką mieliśmy do czynienia przed kilku laty, gdy pewien plik wideo w formacie MP4 doprowadzał do awarii iPhone'ów z systemem iOS 10.1. Jaiś czas później okazało się też, że wiadomość tekstowa zawierająca emotikon z flagą Włoch i znak języka sindhi prowadzi do awarii urządzeń z iOS-em 13.
Komentarze (5)
peceed, 2 czerwca 2020, 21:19
Kod który prowadzi do taki błędów musi być niesamowicie odchodowy.
cyjanobakteria, 2 czerwca 2020, 22:16
Witaj w IT, gdzie większość rzeczy jest związana cyfrowym sznurkiem od snopowiązałki Kod nie musi być gówniany. Wystarczy, że ktoś zapomniał wstawić if'a. Dlatego w innym wątku napisałem, że nie sądzę, że błędy i podatności kiedykolwiek przestaną być problemem. Nie żeby to zagwarantowało bezbłędność, ale nikt wszystkiego nie napisze od nowa.
IBM ze 20 lat temu zrobił badania i średnio jest 15-50 błędów na 1000 linii kodu. Nawet jeżeli teraz jest lepiej, bo są lepsze narzędzia i automatyka, to nie sądzę, że zejdą poniżej 10 na 1k linii. Firmy jak SpaceX czy NASA prawdopodobnie osiągają znacznie lepsze wyki <<1. Konieczność factory reset trochę martwi, ale mogło być wykonanie kodu, a jest tylko crash i reboot loop
tempik, 3 czerwca 2020, 09:14
można zmienić tapetę przez ADB,
w recovery mode zdaje się też
Felipesku, 3 czerwca 2020, 19:56
Wygląda to na lukę pozwalającą na dostęp do pamięci i możliwość wykonania kodu... dlaczego nie uruchomic po prostu każdej apki jak systemu wirtualnego z ograniczoną wytyczoną pamięcią... zapomnieliśmy co to wirusy.
cyjanobakteria, 4 czerwca 2020, 00:57
Nie chce mi się sprawdzać dokładnie, ale z opisów wynika, że to jest zwykły błąd, który powoduje reboot loop, a nie podatność. Podejrzewam, że kluczowy komponent dla systemu się wysypuje i to powoduje reboot całego systemu.
O wirusy to się nie martw. Codziennie na Virus Total jest 200-600k nowych sampli, które mają detekcję w silnikach AV. Nawet jak tylko 10% jest rasowe malware, to masz kilkadziesiąt tysięcy nowych próbek dziennie - przepakowanych, zmodyfikowanych, zaciemnionych.