FTC wszczyna postępowanie ws. Androida

| Technologia
Google

Amerykańskie władzy antymonopolowe ponownie przyglądają się działalności Google'a. Serwis Bloomberg, powołując się na dwa anonimowe źródła, donosi, że Federalna Komisja Handlu (FTC) i Departament Sprawiedliwości zawarły porozumienie odnośnie postępowania ws. systemu Android. Obie instytucje mają prawo do prowadzenia postępowań antymonopolowych, gdy zatem istnieje taka potrzeba, uzgadniają między sobą, która jest lepiej przygotowana do konkretnej sprawy. Urzędnicy sprawdzają, czy Google nie ogranicza konkurencji dostępu do tego OS-u. Urzędnicy z FTC odbyli spotkanie z przedstawicielami jednej z firm z branży IT, którzy twierdzą, jakoby Google faworyzował swoje własne usługi na platformie Android, a jednocześnie ograniczał dostęp produktom innych firm.

Postępowanie znajduje się na wczesnym etapie i nie musi się zakończyć formalnym wszczęciem śledztwa przeciwko Google'owi. Jednak sam fakt ponownego zainteresowania się Google'em świadczy o tym, że FTC przygląda się jednej z największych amerykańskich firm. Minęły zaledwie dwa lata od czasu, gdy FTC zamknęła śledztwo ws. wyszukiwarki Google'a. Page i Brin nie mogą więc spać spokojnie. Unia Europejska od paru miesięcy prowadzi śledztwo ws. wyszukiwarki, a niedawno rozpoczęła też postępowanie odnośnie Androida. Podjęto je po skargach, jakie wpłynęły m.in. od Microsoftu, Nokii i Expedii. Nie jest jasne, czy unijne i amerykańskie władze współpracują ze sobą w czasie śledztwa.

Android to najpopularniejszy mobilny system operacyjny w USA. Korzysta z niego 59,3% urządzeń. Drugi pod względem popularności, iOS, może poszczycić się 38-procentowym udziałem w rynku. Daleko w tyle pozostaje Windows (2,35%) i BlackBerry (0,36%).

Profesor prawa Harry First z New York University mówi, że zgodnie z amerykańskim prawem łączenie produktów i usług może naruszać przepisy antymonopolowe, jeśli firma zdominowała rynek produktem, którego klient potrzebuje i wymusza na kliencie kupno uzupełniającego go produktu lub usługi. Jeśli zaś klient może bez przeszkód kupić uzupełniający produkt lub usługę u innych producentów, wówczas najprawdopodobniej naruszenie prawa nie ma miejsca. Powstaje więc pytanie, czy Android rzeczywiście ma tak silną pozycję rynkową, szczególnie w sytuacji, gdy istnieją inne mobilne systemy operacyjne - stwierdza uczony.

Android Federalna Komisja Handlu